Reklama

Biznes i Finanse

Greta Thunberg dostarczy Ci wirusa. Nowa kampania hakerska

Fot. UN Photo /Cia Pak
Fot. UN Photo /Cia Pak

Postać szwedzkiej aktywistki klimatycznej Grety Thunberg została wykorzystana przez hakerów w szeroko zakrojonej kampanii spamerskiej, której celem była dystrybucja złośliwego oprogramowania - informują eksperci z firmy Check Point z branży cyberbezpieczeństwa.

Kampanie spamerskie, w ramach których przez hakerów wysyłane były e-maile zatytułowane "Wsparcie dla Grety Thunberg - Człowieka roku Time 2019" oraz "Christmas Party!" to dwie największe operacje tego typu, które zaobserwowano w końcu ubiegłego roku i ujęto w globalnym indeksie zagrożeń regularnie publikowanym przez Check Point.

W załącznikach do e-maili dystrybuowanych w ramach tych operacji znajdowały się pliki tekstowe, które w momencie otwarcia przez odbiorcę próbowały pobrać złośliwe oprogramowanie Emotet, wykorzystywane przez cyberprzestępców do dystrybucji oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware) i realizowania innych nielegalnych działań.

Emotet, który jest wirusem należących do grupy trojanów, w grudniu wywarł wpływ na 13 proc. wszystkich zaatakowanych firm i organizacji na świecie. W listopadzie dla porównania jego oddziaływanie w incydentach cyberbezpieczeństwa oceniono na 9 proc. Inne złośliwe oprogramowanie, które w ostatnim miesiącu ubiegłego roku najczęściej wykorzystywali hakerzy, to kryptominer XMRing i trojan bankowy Trickbot.

W grudniu najbezpieczniejszą siecią internetową w Europie była sieć w Serbii, która pod tym względem wyprzedziła Irlandię i Szwecję. Polska znalazła się na 22. miejscu w rankingu bezpieczeństwa sieci, wyprzedzając m.in. Węgry. Eksperci Check Point informują, że w grudniu ich zdaniem przeprowadzano około 35-40 mln ataków hakerskich dziennie. To mniej niż w październiku, kiedy odnotowano blisko 100 mln ataków w ciągu dnia - podkreślono w raporcie. 

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama