Reklama

Biznes i Finanse

Federalna Komisja Handlu zajmie się badaniami Facebooka na temat negatywnego wpływu jego produktów

Fot. kaosnoff / Pixabay
Fot. kaosnoff / Pixabay

Federalna Komisja Handlu (FTC) w USA zajmie się analizą wewnętrznych badań Facebooka na temat negatywnego wpływu jego produktów na zdrowie psychiczne użytkowników. Urzędników szczególnie mają interesować dane, które mogą wskazywać, że koncern nie wywiązał się z zawartej w 2019 roku z FTC ugody w związku z naruszeniami prywatności osób korzystających z jego usług.

Według informacji podawanych przez dziennik “Wall Street Journal” agencja chce skupić się m.in. na badaniach dotyczących wpływu Instagrama na nieletnich użytkowników tej aplikacji a także na analizach, które wykazały, że algorytmy Facebooka wzmacniają podziały społeczne. 

Federalna Komisja Handlu nie komentuje doniesień gazety, Facebook z kolei zadeklarował, że "zawsze jest gotów odpowiedzieć na pytania regulatorów i będzie dalej współpracował w ramach rządowych postępowań". 

Facebook: nasze badania zostały źle zinterpretowane

Komisja postanowiła przyjrzeć się wewnętrznym analizom Facebooka po serii doniesień na temat nieprawidłowości w praktykach biznesowych firmy, które opisała sygnalistka Frances Haugen, wcześniej pracująca dla koncernu. Haugen ujawniła serię dokumentów, w których zawarto m.in. wyniki badań nad wpływem Instagrama na nastolatki, a także inne informacje opisane przez "WSJ" w serii artykułów "The Facebook Files".

Omawialiśmy je dla Państwa na łamach CyberDefence24.pl m.in. w materiale poświęconym uprzywilejowaniu elit i wyjęciu ich spod mechanizmów moderacji Facebooka, a także kłopotach koncernu z doliczeniem się rzeczywistej liczby użytkowników jego głównej platformy.

Facebook po doniesieniach Haugen poinformował, że dziennikarze "WSJ" źle zinterpretowali wyniki badań, a sam koncern "dużo inwestuje w ludzi i technologie mające zapewnić bezpieczeństwo jego platformy". 

Według nowojorskiej gazety, FTC pozostaje w kontakcie z prawnikami Haugen. Sama Komisja jest kluczowym w USA regulatorem, jeśli chodzi o praktyki biznesowe wielkich firm internetowych, w tym - nieuczciwą konkurencję. 

Dziennik spekuluje, że jedną ze spraw, które w swoim postępowaniu zamierza podjąć FTC, jest kwestia tego, czy Facebook powinien ostrzegać użytkowników o możliwym negatywnym oddziaływaniu jego produktów. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama