Reklama

Biznes i Finanse

Facebook zapłaci pół miliarda USD za naruszenia prywatności

Fot. Pexels.com/Domena publiczna
Fot. Pexels.com/Domena publiczna

Facebook zapłaci 550 mln USD w ramach ugody zwartej w ramach pozwu zbiorowego o naruszenia prywatności mieszkańców Illinois - podała agencja Associated Press. Koncern naruszył lokalne prawo ochrony prywatności gromadząc dane biometryczne mieszkańców bez ich zgody.

Pozew przeciwko firmie Marka Zuckerberga złożyli Adam Pezen, Carlo Licata i Nimesh Patel. W ciągu ostatnich dziesięciu lat każda z tych osób była oznaczana na zdjęciach w serwisie Facebooka, często w wyniku sugestii automatycznej funkcji oznaczania działającej w oparciu o technologię rozpoznawania twarzy - pisze AP.

Pozywając Facebooka Pezen, Licata i Patel argumentowali, iż koncern naruszył zasady obowiązującego w stanie Illinois prawa poprzez automatyczne wykorzystanie algorytmów rozpoznawania twarzy i gromadzenie ich danych biometrycznych bez wyrażenia przez nich wiedzy ani zgody. Z dokumentów sprawy wynika, iż zebrane w ten sposób wizerunki powodów znajdowały się w bazach danych Facebooka od czerwca 2011 roku.

Zmiany w sposobie działania technologii rozpoznawania twarzy koncern wprowadził dopiero w ubiegłym roku, wyłączając narzędzie sugestii automatycznych oznaczeń osób widocznych na zdjęciach i zastępując je wyposażoną w różne inne funkcje technologią rozpoznawania twarzy, która jest domyślnie wyłączona.

Według specjalistów z dziedziny prawa, ugoda zawarta w ramach pozwu mieszkańców Illinois może przełożyć się na kolejne kłopoty prawne dla firmy z tego samego tytułu, a liczba osób tam mieszkających, domagających się odszkodowania, może wzrosnąć. 

Źródło:PAP

Komentarze