Reklama

Biznes i Finanse

Exatel podpisał strategiczne partnerstwo z tajwańskim Chunghwa Telecom

Prezes firmy Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski w czasie konferencji
Prezes firmy Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski w czasie konferencji
Autor. CyberDefence24

Exatel podpisał strategiczne partnerstwo z tajwańskim dostawcą usług telekomunikacyjnych Chunghwa Telecom w zakresie współpracy na obu rynkach. Umowa ma otworzyć polskiej firmie drzwi na azjatycki rynek i dotyczy m.in. bezpiecznej sieci 5G i cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Strategiczne partnerstwo zostało ogłoszone w czwartek w czasie konferencji w siedzibie firmy Exatel. Prezes Nikodem Bończa-Tomaszewski poinformował, że współpraca obu podmiotów rozpoczęła się od poszukiwania możliwości rozwoju dla ich technologii SDN i okazało się, że z tajwańską spółką łączy ich o wiele więcej.

Reklama

„Dostrzegliśmy wiele możliwości współpracy - to doprowadziło nas do podpisania porozumienia w sprawie usług telekomunikacyjnych, rozwoju technologii SDN, bezpiecznej sieci 5G i cyberbezpieczeństwa . Liczymy, że Chunghwa Telecom będzie naszym oknem na świat” – powiedział Nikodem Bończa-Tomaszewski.

Z kolei Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych podkreślił, że współpraca obu firm oznacza także „budowę nowego, gospodarczego mostu między Polską a Tajwanem”. „Liczę, że skorzystają na tym firmy, jak i gospodarki obu państw. (...)Wraz z połączeniem Azja-Europa może przyjść wiele korzyści. Liczę, że w przyszłości naukowcy i pracownicy obu firm będą odkrywali nowe szanse współpracy gospodarczej” – zaznaczył.

Reklama

Czytaj też

Polsko-tajwańska współpraca

Na konferencji była obecna także blisko 30-osobowa delegacja z Tajwanu. Przedstawiciele tamtejszego ministerstwa podkreślili, że ich celem jest nawiązanie współpracy z Europą Wschodnią - w tym Polską, gdzie „potencjał jest ogromny między innymi w zakresie półprzewodników, rozwoju technologii 5G, inteligentnych miast czy inteligentnego przemysłu".

„Współpraca to także fundament dla całego ekosystemu telekomunikacyjnego. Chodzi o cyberbezpieczeństwo sieci 5G. Tajwan został wpisany na listę >>czystych technologii 5 G<<. Tajwan jest godnym zaufania partnerem” – usłyszeliśmy w czasie konferencji.

Shui-Yi Kuo, prezes Chunghwa Telecom stwierdził natomiast, że wraz z podpisaniem porozumienia między firmami, skorzystają na tym także inne spółki tajwańskie, które będą mogły wykorzystać obecną tam, bezpieczną sieć.

„W odpowiedzi na trendy związane z łańcuchami dostaw, nowymi technologiami, Tajwan włącza się w rozwój i inwestowanie w polską gospodarkę. Dystans jaki dzieli te dwa kraje skróci się” – za powiedział Shui-Yi Kuo.

Czytaj też

Usługi bezpiecznej sieci

Poza porozumieniem, EXATEL podpisał także z Chunghwa Telecom umowę wykonawczą (Master Telecommunication Services Agreement), określającą ogólne zasady współpracy przy realizacji usług typu Ethernet Leased Lines (IPLC) i IPVPN dla klientów CHT i EXATEL oraz wzajemnej wymiany ruchu internetowego.

Wraz z podpisaniem memorandum od piątku klienci obu firm będą mogli korzystać z połączonych ze sobą sieci. Oznacza to usługi dla polskich podmiotów znajdujących się na Tajwanie i tajwańskich w Polsce.

W rozmowie z nami prezes Exatel Nikodem Bończa-Tomaszewski poinformował, że delegacja spółki odwiedziła Tajwan w maju tego roku, więc jego zdaniem negocjacje w tej sprawie trwały błyskawiczne. Argumentem za nawiązaniem współpracy miało być między innymi poszukiwanie dostawcy podzespołów dla technologii SDN oraz fakt, że Chunghwa Telecom to gigant telekomunikacyjny zatrudniający blisko 20 tys. osób.

„Tajwan oferuje najwyższej jakości technologie, jak i duży poziom zaufania. W trakcie poszukiwań dostawców pozespołów bardzo szybko zorientowaliśmy się, że współpraca może być znacznie szersza i rozwinęliśmy ją o kolejny segment – telekomunikacyjny. Dzisiaj podpisaliśmy dwie umowy w tej sprawie. Współpraca będzie polegała zarówno na wspólnym świadczeniu usług dla naszych klientów w Europie i Azji, ale i wymianie doświadczeń, jeżeli chodzi o sieć 5G, sieć łączności specjalnej, która została wdrożona na Tajwanie. Zamierzamy także przeprowadzić wspólne testy naszej technologii na sieci Chunghwa Telecom” – przekazał nam prezes Exatel.

Chunghwa Telecom Co. to największa tajwańska firma zajmująca się zintegrowanymi usługami telekomunikacyjnymi, która świadczy usługi stacjonarne, mobilne, szerokopasmowe i internetowe.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama