Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Telekomunikacyjna rewolucja. EXATEL zaprezentował technologię SDN

Michał Szczęsny z firmy EXATEL SA prezentuje rozwiązanie SDN
Michał Szczęsny z firmy EXATEL SA prezentuje rozwiązanie SDN
Autor. CyberDefence24

Firma EXATEL zaprezentowała własne rozwiązanie SDN (Self-Defined Network), zapowiadając, że jest to „telekomunikacyjna rewolucja” i wejście na nowy poziom łączności.

Reklama

Artykuł sponsorowany

W czasie EXATEL Telco Summit spółka zaprezentowała nowe rozwiązania oraz własne produkty, które chce zaoferować swoim klientom.

Reklama

„Tradycyjny model działania telekomów się kończy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę bardzo niskie stawki za połączenia w UE i presję ze strony gigantów IT, którzy śmiało i agresywnie wchodzą na rynek - doszliśmy do wniosku, że Exatel stoi przed wyzwaniem, aby przetrwać, ale też stoi przed wyzwaniem, jak tę sytuację wykorzystać” – stwierdził Nikodem Bończa-Tomaszewski, prezes zarządu firmy EXATEL SA.

Jak zapowiedział, z telekomu spółka przeradza się w firmę technologiczną, ponieważ „technologie wspomagają życie, dają swobodę”.

Reklama

Czytaj też

Polskie produkty z rodziny SDN

Zespół ekspertów rynku telko i cyberbezpieczeństwa zaprezentował rozwiązanie, które ma być przydatne dla biznesu: SDN (Self-Defined Network), czyli sieć programowalną, mającą pomóc w realizowaniu potrzeb „jak najszybciej, najsprawniej, najwydajniej i efektywnie kosztowo”.

Na czym polega innowacja? SDN to kompletne rozwiązanie do budowy sieci telekomunikacyjnej; pełna programowalność, elastyczność, otwartość i zapewnienia cyberbezpieczeństwa; a także możliwość korzystania z SDN jako usługi lub „produkt z półki”.

Jak działa SDN?

„Nowy porządek sieci” – jak określono to w czasie konferencji EXATEL Telco Summit – zakłada przebudowę i rozwój sieci zgodnie z nową architekturą, opierającą się na: urządzeniach szkieletowych (SDNcore - wydajnych urządzeniach zlokalizowanych w głównych węzłach sieci połączonych z innymi urządzeniami, tworząc trzon sieci o przepustowości do 400 Gb/s); brzegowych (SDNedge - zapewniając dołączenie sieci dostępowych i tranzyt do sieci szkieletowej); możliwość konfigurowania i zarządzania z poziomu własnego sterownika SDN (SDNomni) oraz specjalnego portalu do zarządzania (SDNexpo).

TechSystem SDN działa zatem w oparciu o: SDNexpo - intuicyjny system do zarządzania siecią; SDNomni - programowalny sterownik sieci; SDNedge - wielofunkcyjne urządzenia brzegowe; SDNcore - wydajne urządzenia szkieletowe; SDNbox - urządzenie sieciowe CPE.

Atutem wdrożenia tego systemu ma być szybsza i łatwiejsza praca administratorów poprzez m.in. sprawniejszy podgląd stanu sieci, urządzeń i usług.

Michał Szczęsny z firmy EXATEL SA stwierdził natomiast, że wobec „szybko zmieniającego się świata trzeba błyskawicznie reagować”, dlatego spółka zmienia się i proponuje własne produkty, mające zapewnić bezpieczeństwo ich klientów. „Bez sieci nie jesteśmy w tej chwili niczego zrealizować; sieć nas otacza, jest krytyczna do funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Potrzebujemy sieci bezpiecznej, niezawodnej, trzeba postawić na nową wizję sieci, na nowy porządek sieci, z tego wykluł się SDN” – podsumował.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama