Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Strategiczne partnerstwo EXATEL i Play na 7 lat

Partnerstwo EXATEL SA oraz spółki P4 obejmuje okres 7 lat
Partnerstwo EXATEL SA oraz spółki P4 obejmuje okres 7 lat
Fot. materiały EXATEL SA

Szykuje się rewolucja na rynku telekomunikacyjnym. Spółka EXATEL, która wskazywana jest jako prawdopodobny kandydat na Operatora Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa (OSSB) oraz spółka P4 (właściciel sieci Play w Polsce) podpisały porozumienie o strategicznym partnerstwie – wynika z informacji CyberDefence24.pl. Obejmuje ono wspólne działanie na rynku usług dla biznesu przez najbliższe 7 lat.

W czwartek 1 czerwca br. spółka EXATEL wspólnie z P4 sp. z o.o. ogłoszą podpisanie porozumienia. Jak się dowiedzieliśmy, strategiczne partnerstwo dotyczy „wzajemnej współpracy i uzupełniania się, tak by nie naruszać prawa antymonopolowego”. Ma to być również połączenie infrastruktury, usług mobilnych. wiedzy, rozwiązań chmurowych i bezpieczeństwa.

Porozumienie zostało podpisane na siedem lat i da EXATEL-owi pełną ogólnopolską sieć mobilną oraz usługi mobilne praktycznie na terenie całego kraju. Dzięki partnerstwu spółka ma zyskać znacznie szerszą sieć dostępową, oprócz swoich 22 tys. kilometrów światłowodów. Właściciel sieci Play umożliwi też dostęp do swoich ośrodków Data Center, co łącznie da 9 ośrodków. Tym samym – poza dotychczas posiadanymi – EXATEL zyska dostęp do nowych zasobów.

Czytaj też

Wzajemne korzyści

Co zyska na tym P4 sp. z o.o? Partnera z doświadczeniem w przetargach i oferowaniu usług dla sektora publicznego, dużych firm i podmiotów infrastruktury krytycznej - tym samym zyskując dostęp do nowego segmentu rynku.

Dodatkowo, EXATEL posiada kompetencje w oferowaniu rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa strategicznego - na przykład związanych z przedstawicielami państwa - jak dostawa łączności satelitarnej dla armii i dla VIP-ów.

Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes EXATEL tłumaczy, że spółka buduje kompetencje operatora sieci strategicznych dla obronności, bezpieczeństwa wewnętrznego oraz infrastruktury krytycznej.

"Rozwinęliśmy naszą sieć światłowodową, zbudowaliśmy zespół cyberbezpieczeństwa, posiadamy własny teleport satelitarny, zespół badawczo-rozwojowy oraz własne technologie telekomunikacyjne SDN. Dziś, dzięki strategicznemu partnerstwu z Play, w oparciu o jego najnowocześniejszą infrastrukturę, będziemy mogli szybko rozwinąć całą gamę usług telefonii komórkowej" – komentuje.

"Exatel i Play świetnie uzupełniają się jeśli chodzi o portfolio produktów oraz doświadczenie. Wykorzystamy synergię szkieletu i sieci Exatel oraz sieci dostępowej Play, by wspólnie oferować kompleksowe usługi telekomunikacyjne naszym klientom. Razem możemy walczyć o pozycję lidera usług telekomunikacyjnych dla B2B, sektora publicznego i infrastruktury krytycznej w Polsce" - dodał w rozmowie z nami Szymon Ruman, wiceprezes zarządu EXATEL.

Jean Marc Harion, prezes Grupy Play, podkreśla natomiast, że "w Grupie Play oferują kompleksowe usługi dla biznesu, oparte o najnowocześniejszą infrastrukturę telekomunikacyjną, zaawansowane i bezpieczne rozwiązania chmurowe i ICT, wsparte ekspercką wiedzą uznaną na rynku".

"Jesteśmy partnerem, dzięki któremu polskie firmy mogą przyśpieszyć swój rozwój i jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby swoich klientów. Wierzę, że współpraca z Exatelem pomoże zapewnić jeszcze większej grupie klientów biznesowych oraz instytucjom publicznym jak najlepiej dostosowane do ich potrzeb rozwiązania teleinformatyczne" - stwierdził.

Bezpośrednio po ogłoszeniu porozumienia EXATEL ma oferować także własne karty SIM oraz numerację.

EXATEL to polski operator telekomunikacyjny, który oferuje także rozwiązania i produkty z zakresu cyberbezpieczeństwa. Posiada 22 tys. km światłowodów, w 100 proc. jej właścicielem jest Skarb Państwa, podlega pod Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Natomiast Grupa Play należy do francuskiej Grupy iliad, jest dostawcą usług mobilnych, internetu stacjonarnego i telewizji cyfrowej. W swoim portfolio posiada 17 mln klientów, ok. 10,5 tys. stacji bazowych; świadczy usługi ICT i data center dla biznesu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Komentarze