Reklama

Biznes i Finanse

Datathon #OtwarteDane - ruszyła kolejna edycja. Programowanie dla Ukrainy

Autor. fot. materiały prasowe

Ruszyła rejestracja do kolejnej edycji maratonu programowania, który realizuje Kancelaria Premiera. Uczestnicy Datathonu #OtwarteDane będą w tym roku projektować prototypy aplikacji m.in. dla przyjeżdżających do Polski mieszkańców Ukrainy. W puli nagród ponad 60 tys. zł oraz staże w NASK. Redakcja CyberDefence24.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym.

Reklama

Datathon #OtwarteDane jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich osób zainteresowanych tematyką Open Data - czyli otwartych danych, do których dostęp ma każdy. Dane udostępniane są w portalu dane.gov.pl. To baza, w której można odnaleźć w pełni sortowalne, aktualne dane dotyczące wielu dziedzin: od transportu, przez dane o finansach i administracji publicznej, środowiska, do informacji o wydarzeniach kulturowych, edukacji, czy zdrowiu.

Reklama

Wyjątkowe zadanie

Tegoroczna edycja Datathonu #OtwarteDane to odpowiedź na aktualne wyzwania. Zadaniem będzie stworzenie aplikacji, która rozwiąże bieżące problemy społeczne, w tym np. pomoże uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy znaleźć pracę, czy miejsce do życia i godnego, samodzielnego funkcjonowania w Polsce.

Reklama

Biorący udział w wydarzeniu stworzą prototypy aplikacji z otwartych danych z portalu dane.gov.pl. Wykorzystajcie przynajmniej jedno z API, które udostępnili tam partnerzy wydarzenia. Będą mogli też skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów i mentorów. Szczegóły wyzwania uczestnicy poznają na miejscu.

Czytaj też

O czym należy pamiętać

Aby wziąć udział, potrzebny jest zespół: 3-5 osób i pomysł na aplikację. Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie hackathon.gov.pl. Trzeba się zarejestrować i zachować potwierdzenie udziału.

Datathon #OtwarteDane odbędzie się w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie. Start przewidziano na 2 kwietnia 2022 r. i wydarzenie potrwa 24 godziny. Po prezentacji prac, jury wybierze najlepszych w każdej kategorii.

Nagrody w ramach Datathonu

Nagrody przyznamy w trzech kategoriach: za wykorzystanie API do baz: TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów, Dziedzinowych Baz Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego i Rejestrów publicznych w Turystyce Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dodatkowo uczestnicy będą walczyli o staże w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

System TREZOR 3.0 to baza Ministerstwa Finansów, która powstała, aby usprawnić zarządzanie budżetem państwa. Weryfikuje ponoszone wydatki z planami finansowymi jednostek budżetowych.

API do Rejestrów publicznych w Turystyce to m.in. informacje o usługach działających w Polsce obiektów turystycznych, w tym: pensjonatów, kempingów, domków, schronisk, moteli i hoteli, usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych oraz uprawnieniach nadanych przewodnikom górskim i obiektom hotelarskim. API do Rejestrów Publicznych w Turystyce udostępniło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Dziedzinowe Bazy Wiedzy, które otworzył przez API Główny Urząd Statystyczny, to bieżące wskaźniki koniunktury, wyniki finansowe poszczególnych branż, czy informacje o sytuacji na rynku pracy w czasie pandemii COVID-19. Dostępne będą dane dotyczące perspektywy zatrudnienia w danej grupie wieku czy porównanie wyników z wynikami firm w sąsiadujących regionach. API do Dziedzinowych Baz Wiedzy są dostępne na portalu dane.gov.pl.

Czytaj też

Jak się przygotować?

Datathon #OtwarteDane jest realizowany w ramach projektu „Otwarte dane plus” z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.

Informacje na temat wydarzenia można śledzić w mediach społecznościowych, gdzie publikowane są wiadomości o przygotowaniach i przebiegu Datathonu #OtwarteDane - na Facebooku: @danegovpl oraz Twitterze: @hackathongovpl.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze