Reklama

Biznes i Finanse

Czołowy producent samolotów pasażerskich celem ataku

Fot. Lukas von Daeniken/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Lukas von Daeniken/Wikipedia Commons/CC 2.0

Brazylijski producent samolotów pasażerskich Embraer padł ofiarą cyberataku, w wyniku którego doszło do ujawnienia danych firmy.  

W oficjalnym oświadczeniu, brazylijska firma poinformowała, że w rezultacie ataku doszło do ujawnienia danych. Incydent bezpieczeństwa został zgłoszono 5 dni po ataku do brazylijskiej Komisji Bezpieczeństwa i Wymiany. Prawo w Brazylii wymaga natychmiastowego poinformowania o takich wydarzeniach jak cyberataki.

Incydent zidentyfikowano 25 listopada 2020 roku. Doprowadził on do tego, że jeden z pojedynczych systemów firmy był niedostępny - wynika z oświadczenia firmy. Wewnętrzne infrastruktura przedsiębiorstwa napotkały chwilowe przerwy w działaniu, co wpłynęło na część operacji. Brazylijska gazeta "O Globo" poinformowała, że incydent był rodzajem ataku ransomware i doprowadził do wyłączenia części serwerów obsługujących działanie firmy. Część z nich ma funkcjonować w ramach planu awaryjnego ze wzmocnionym bezpieczeństwem. 

Obecnie toczy się śledztwo, które ma określić źródło ataku oraz potencjalne konsekwencje - stwierdzono w oficjalnym komunikacie Embraera.

Embraer to trzeci największy producent samolotów pasażerskich na świecie, którzy dotychczas dostarczył ponad 8 tys. sztuk.

Wcześniej w Brazyli doszło do ataku na Trybunał Sprawiedliwości. Instytucja padła ofiarą operacji hakerskiej, w wyniku której skutecznie zaszyfrowano jego systemy. Incydent sparaliżował działanie organu, zmuszając władze do zawieszenia prowadzonych postępowań oraz procedur, a w pewnych przypadkach nawet ich anulowania. Nieczynna była także oficjalna strona instytucji. Śledztwo w sprawie prowadziły brazylijskie służby.   

Atak na Trybunał Sprawiedliwości miał był najgorszym cyberatakiem wymierzonym w instytucje rządowe w Brazylii, zarówno jeżeli chodzi o stopień jego zaawansowania jak i poczynione szkody.

image
Do kupienia w sklepie Defence24.pl

Komentarze