Reklama

Biznes i Finanse

Cyfryzacja polskiej piłki. PZPN będzie współpracował z NASK-iem

Autor. Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka)/Twitter

Wymiana informacji o nowych technologiach, informatyzacja i cyfryzacja polskiej piłki nożnej, a także realizacja wspólnych projektów badawczych – mają to być założenia podjętej współpracy między Państwowym Instytutem Badawczym NASK a Polskim Związkiem Piłki Nożnej i spółką PZPN Invest. Podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Reklama

Wdrażanie nowych technologii w obszarze piłki nożnej ma być jednym ze strategicznych celów FIFA (Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej). To także istotny obszar dla PZPN, dlatego federacja powołała spółkę celową PZPN Invest. Jej zadaniem jest m.in. stworzenie systemu prawno-finansowego w obszarze wdrażania innowacji w polskiej piłce nożnej.

Reklama

Natomiast Państwowy Instytut Badawczy NASK prowadzi prace naukowe i badawczo-rozwojowe w obszarze nowych technologii oraz przetwarzania dużych zbiorów danych ze szczególnym uwzględnieniem aspektów cyberbezpieczeństwa.

"Państwowy Instytut Badawczy NASK ma wieloletnie doświadczenie w zakresie badań i implementacji nowych technologii. Działaliśmy już na wielu obszarach, dlatego z entuzjazmem włączymy się w cyfryzację polskiej piłki nożnej - dyscypliny wzbudzającej tak wielkie emocje wśród wielu Polaków" – zaznaczył Wojciech Pawlak, dyrektor NASK, cytowany w komunikacie.

Reklama

Czytaj też

Co zakłada współpraca między NASK a PZPN?

Podjęta współpraca zakłada: wymianę informacji o najnowszych badaniach oraz tendencjach dotyczących zastosowania nowych technologii w obszarze piłki nożnej, koordynację działań w zakresie strategii dotyczącej informatyzacji i cyfryzacji polskiej piłki nożnej, realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych (z uwzględnieniem możliwości wykorzystania w tym celu spółek celowych po stronie PZPN oraz NASK).

Autor. Łukasz Grochala/PZPN

"Polski Związek Piłki Nożnej powinien rozwijać się na wielu płaszczyznach. Aby było to możliwe, chcemy połączyć świat futbolu, biznesu i nauki. W tym celu powołaliśmy spółkę PZPN Invest, która ma pozyskiwać środki finansowe na prowadzenie inwestycji w technologie i innowacje" – stwierdził Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Zadaniem spółki PZPN Invest ma być stworzenie systemu prawno-finansowego w obszarze wdrażania innowacji w polskiej piłce.

"Technologia jest obecna w futbolu już niemal na każdym kroku i zależy od niej coraz więcej. Będziemy rozmawiać z NASK o tendencjach dotyczących zastosowania nowych technologii w futbolu – my mamy doświadczenie od strony sportowej, NASK od strony cyfryzacji. Chcemy zatem wspólnie stworzyć autorskie rozwiązania, aby wspomóc w rozwoju nasze reprezentacje i kluby. Żeby tak się stało, polska piłka musi połączyć się z nauką. Mamy już kilka ciekawych pomysłów" – dodał Wojciech Strzałkowski, prezes Zarządu PZPN Invest.

List intencyjny został podpisany przez dyrektora NASK Wojciecha Pawlaka, wiceprezesa PZPN ds. organizacyjno-finansowych Henryka Kulę, sekretarza generalnego PZPN Łukasza Wachowskiego, prezesa zarządu PZPN Invest Wojciecha Strzałkowskiego oraz Michała Żukowskiego, wiceprezesa zarządu PZPN Invest.

Czytaj też

/Na podst. informacji prasowej

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama