Reklama

Biznes i Finanse

Chiny zakażą wejścia na giełdę w USA ich spółkom tech?

fot.  Road Trip with Raj/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Road Trip with Raj/ Unsplash/ Domena publiczna

Państwo Środka planuje zmianę przepisów w kwestii IPO (Initial Public Offering) dla tamtejszych firm technologicznych wykorzystujących duże ilości danych, a których działalność wiąże się ze sporym „ryzykiem zagrożenia ich bezpieczeństwa”. Mają one obejmować m.in. debiuty giełdowe w USA. 

Chiny chcą zaproponować przepisy, które zabroniłyby firmom technologicznym posiadającym dostęp oraz duże zasoby danych wrażliwych o ich klientach publicznej oferty (IPO) na giełdach zagranicznych, w tym w USA – informuje „The Wall Street Journal”, powołując się na swoje źródła. Miałoby to pokrzyżować plany chińskich graczy z sektora tech, którzy chcieli być notowani również na zagranicznych giełdach.

W ostatnich tygodniach urzędnicy chińskiego regulatora giełdowego mieli przekazać, że nowe przepisy zabronią internetowym firmom notowań za granicą. Chodzi o te, które posiadają duże pakiety danych i informacje o użytkownikach, a chcą wejść na giełdę poza granicami ChRL.

Potrzebna aprobata państwa

Urzędnicy Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. Papierów Wartościowych (CSRC) mieli zadeklarować natomiast, że spółki z mniej wrażliwymi danymi (np. z branży farmaceutycznej) nadal będą mogły uzyskać aprobatę państwa w tej kwestii. 

Nowe regulacje pomogą Pekinowi w zwiększeniu kontroli nad chińskimi firmami technologicznymi, by nie mogły omijać ograniczeń dotyczących inwestycji zagranicznych. Dotyczyłyby one sektorów takich jak internet, edukacja oraz telekomunikacja, ponieważ to one są w największym stopniu narażone na „zagrożenie chińskiego bezpieczeństwa narodowego”.

Ten ruch jest kolejnym, który ma zwiększyć kontrolę nad chińskim sektorem technologicznym. „Bloomberg” przypomina, że w ubiegłym miesiącu wszczęto dochodzenie w sprawie obsługi danych klientów przez chińską aplikację Didi kilka dni po tym, jak pojawiła się na Wall Street.

Kontrolą regulacyjną zostały objęte firmy Full Truck Alliance i internetowa platforma rekrutacyjna Boss Zhipin, a w listopadzie 2020 roku Pekin opublikował wstępne plany dotyczące „zapobiegania i powstrzymywania monopolistycznych działań platform internetowych”.

/NB

Czytaj także: #CyberMagazyn: Po trzech latach wojny handlowej z USA Chiny okopują się na pozycji cyfrowej potęgi


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama