Reklama

Biznes i Finanse

Chiński producent szpiegował Motorolę. Chodziło o technologię łączności dla służb

Fot. Motorola

Chiński producent sprzętu łączności dla służb Hytera Communications dopuścił się kradzieży technologii od swojego branżowego konkurenta Motoroli – wskazuje Departament Sprawiedliwości USA. Miało do tego dojść poprzez zatrudnianie pracowników amerykańskiego koncernu i nakłanianie ich do przekazywania informacji na temat nowoczesnego rozwiązania, opracowanego przez byłego pracodawcę.

Reklama

Zgodnie z aktem oskarżenia wystawionym przez amerykański sąd północnego dystryktu Illinois, chińska firma Hytera Communications (z Shenzhen) miała dopuścić się kradzieży technologii cyfrowego radia mobilnego (DMR) od koncernu Motorola Solutions. W dokumencie złożonym z 21 zarzutów wskazano, że proceder miał trwać od 2007 do 2020 roku w celu pozyskania rozwiązań stanowiących główny element produktów typu walkie-talkie amerykańskiego przedsiębiorstwa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wyższe pensje niż w Motoroli

Chińska firma miała tego dokonać poprzez rekrutację i zatrudnienie pracowników Motoroli. Kandydatów zachęcano, aby przechodząc do Hytera, wynieśli określone dane i informacje ze swojego byłego miejsca zatrudnienia. Co ciekawe, w niektórych przypadkach do kradzieży dochodziło, gdy specjaliści jeszcze wykonywali swoje obowiązki na rzecz amerykańskiego koncernu.

W akcie oskarżenia firmie Hytera Communications Corp. LTD z siedzibą w ChRL zarzuca się, że rekrutowała i zatrudniała pracowników Motorola Solutions oraz nakazywała im zabieranie bez odpowiedniej zgody zastrzeżonych informacji, stanowiących tajemnicę handlową amerykańskiego przedsiębiorstwa.
Departament Sprawiedliwości USA

Według dokumentacji sądowej, Hytera Communications miała wykorzystywać pozyskane informacje, aby przyspieszyć własny program produkcji technologii DMR i wprowadzić na rynek swoje produkty, a także szkolić pracowników.

Zgodnie z aktem oskarżenia Hytera Communications wypłacała zatrudnionym pracownikom wyższe pensje i świadczenia niż te, które otrzymywali w Motoroli.
Departament Sprawiedliwości USA

Czytaj też

Dwie perspektywy

„Akt oskarżenia wniesiony przez Departament Sprawiedliwości USA przeciwko firmie Hytera podkreśla wyrachowany i celowy charakter nielegalnej działalności firmy Hytera, wymierzonej w Motorola Solutions” – stwierdził Mark Hacker, główny radca prawny w Motorola Solutions, cytowany przez Compliance Week. Dodał, że koncern dochodzi roszczeń cywilnych w związku z „seryjnym naruszeniem” ze strony chińskiej firmy. Amerykański producent domaga się setek milionów dolarów odszkodowania.

Z kolei rzeczniczka Hytera Communications podkreśliła, że jest zawiedziona zarzutami zawartymi w akcie oskarżenia i się z nimi nie zgadza. Jak tłumaczy w wiadomości przesłanej Compliance Week, sprawa ma dotyczyć zachowania byłych pracowników Motoroli, które miały miejsce w Malezji ponad dekadę temu.

Czytaj też

Rozwiązania dla służb mundurowych

Departament Sprawiedliwości USA podkreśla, że Motorola Solutions opracowała technologię DMR dzięki wieloletnim badaniom i projektom. Pozwoliło jej to wprowadzić na rynek radiotelefony, które nazywa się potocznie „walkie-talkie".

Warto podkreślić, że zarówno Hytera Communications, jak i Motorola Solutions to główni producenci sprzętu łączności dla służb mundurowych. Amerykański koncern podczas zeszłorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentował m.in. radiotelefon Tetra MXP600 oraz kamery przemysłowe. Urządzenia koncernu są używane przez np. Wojsko Polskie.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama