Biznes i Finanse
„Bitcoin City” u stóp wulkanu. Prezydent Salwadoru nie zwalnia tempa
W Salwadorze ma powstać pierwsze na świecie „Bitcoin City”, które bazować będzie na energii geotermalnej, przeznaczonej nie tylko do zasilania aglomeracji, ale również kopalni kryptowalut. Według planów rządu, z tego właśnie względu miasto zostanie zbudowane u stóp wulkanu Conchagua.
Prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że jego rząd zbuduje nad oceanem „Bitcoin City”, które znajdować się będzie u stóp wulkanu. Swoje plany przedstawił podczas sobotniej konferencji „Bitcoin i Blockchain” – informuje agencja Associated Press.
Skąd fundusze?
Miasto miałoby powstać dzięki finansowaniu pochodzącemu z obligacji, których emisja rozpoczęłaby się w 2022 roku. Oczywiście transakcje dokonywane byłyby w bitcoinach. Zdaniem prezydenta, budowa aglomeracji nastąpiłaby już 60 dni po zakończeniu pozyskiwania środków.
U stóp wulkanu
Według planów „Bitcoin City” ma zostać umiejscowione w okolicach wulkanu Conchagua. Położony jest on nad Oceanem Spokojnym (Zatoka Fonseca) we wschodnim Salwadorze. Aby inwestycja powiodła się, rząd zapewnia grunty i infrastrukturę, a także deklaruje, że będzie starał się przyciągnąć inwestorów.
Lokalizacja miasta nie jest przypadkowa. Chodzi o wykorzystanie energii geotermalnej w tym regionie, która służyłaby do zasilania nie tylko „Bitcoin City”, ale i kopalni kryptowalut. W państwie już teraz prowadzone są pilotażowe przedsięwzięcia wydobywania bitcoinów w innej elektrowni geotermalnej, położonej przy wulkanie Tecapa – informuje Associated Press.
Raj dla inwestorów?
W „Bitcoin City” jedynym pobieranym tam podatkiem ma być podatek VAT. Prezydent oświadczył, że nie będzie podatków od dochodów, od majątku, a miasto będzie cechowało się zerową emisją dwutlenku węgla.
Docelowo aglomeracja ma przyciągać zagranicznych inwestorów. Według planów zostanie podzielona na dzielnice mieszkalne, ośrodki handlowe, restauracje i port.
„Zainwestuj i zarabiaj tyle, ile zechcesz” – powiedział Nayib Bukele podczas konferencji „Bitcoin i Blockchain”.
W tym miejscu warto przypomnieć, że od 7 września bitcoin, obok amerykańskiego dolara, jest oficjalną walutą w tym kraju. Jak informowaliśmy na naszym portalu, rozwiązanie to ma rozwinąć wśród mieszkańców chęć posługiwania się elektronicznym pieniądzem i nowoczesnymi usługami bankowymi.
Prezydent Bukele przy okazji ogłaszania tej wiadomości oświadczył, że w ramach działań wspierających tę decyzję, skarb państwa zakupił 400 bitcoinów za kwotę ok. 20 mln dol.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.