Reklama

Biznes i Finanse

Bank Japonii wydaje ostrzeżenie dla instytucji finansowych w związku z Igrzyskami Olimpijskimi

Fot. onacadan/Pixabay
Fot. onacadan/Pixabay

Bank Japonii wydał ostrzeżenie dotyczące możliwej intensyfikacji działalności hakerskiej związanej z tegorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Krajowe banki muszą wdrożyć odpowiednie procedury, aby skutecznie przeciwstawić się złośliwym operacjom prowadzonym przez cyberprzestępców. Czy Japonii uda się zabezpieczyć instytucje finansowe pod kątem cyberbezpieczeństwa w trakcie trwania imprezy sportowej?

Prawie 40% banków oraz innych instytucji finansowych od trzech lat regularnie zmaga się z atakami hakerskimi – informuje Agencja Reutera, powołując się na raport Banku Japonii.

W badaniu przeprowadzonym we wrześniu blisko 40% respondentów stwierdziło, że doświadczyło cyberataków, a ponad 10% przyznało, iż doznało zakłóceń na skutek incydentów. Co ważne, więcej niż 70% podmiotów branży finansowej uważa, że zagrożenie operacjami hakerskimi wzrosło od 2017 roku.

Według danych opublikowanych przez Agencję Reutera, niemal 60% badanych instytucji stwierdziło, że posiada wyspecjalizowane zespoły przeznaczone do realizacji zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Natomiast część ankietowanych podmiotów podkreśliła, że nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby pracowników, aby nadzorować działania zapobiegawcze.

„Postęp technologii cyfrowej doprowadził do gwałtownego wzrostu ryzyka w cyberprzestrzeni” – wskazał Bank Japonii, cytowany przez serwis finews.asia. – „Cyberataki mogą wzrosnąć przed Igrzyskami Olimpijskimi i Paraolimpijskimi w Tokio w tym roku, co stanowi ryzyko, na które musimy być czujni”.

Impreza sportowa na skalę światową, jaką są Igrzyska Olimpijskie stanowi idealny moment dla zwiększenia aktywności hakerskiej. Wydarzenia tego typu wiążą się między innymi ze wzrostem transakcji finansowych dokonywanych w regionie państwa gospodarza, co może zostać skutecznie wykorzystane przez cyberprzestępców. Japoński bank centralny musi wdrożyć odpowiednie procedury, aby skutecznie zabezpieczyć się przed możliwym wzrostem incydentów w cyberprzestrzeni na czas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Komentarze