Reklama

Biznes i Finanse

Fot. Israel Defense Forces/Flickr/CC BY-NC 2.0

Amazon i Google dostarczą chmurę dla rządu oraz wojska w Izraelu

Rząd Izraela podpisał umowę ze zwycięzcami przetargu na rozwój rozwiązań chmurowych w tym kraju – Amazonem i Google’em – co jest kolejnym etapem realizacji ambitnego procesu przejścia najważniejszych sektorów państwa do świata wirtualnego. Przedstawicieli najwyższych urzędów nie kryją entuzjazmu. „AWS i Google to Rolls-Royce i Maserati świata chmury!” – pada z kancelarii premiera Izraela.

Miesiąc wcześniej ogłoszono wyniki przetarguo wartości ponad 1 mld USD, w którym zwyciężył Amazon oraz Google. Ich oferty okazały się lepsze od propozycji np. Microsoftu, IBM czy Oracle – informuje agencja Reutera. Jak wskazują lokalne media, realizacja kontraktu wpisuje się w szersze przedsięwzięcie – tzw. projekt „Nimbus” – w ramach którego Izrael ma zbudować własne centra chmury z myślą o rządzie, systemach obronności kraju i gospodarki.

Shahar Bracha, odpowiedzialny za sprawy ICT w kancelarii premiera Izraela, na swoim profilu w mediach społecznościowych z entuzjazmem odniósł się do wyników przetargu, wskazując, że dwie z wiodących na świecie firm, specjalizujących się w chmurze, zbudują centrum tej technologii w Izraelu i będą świadczyć usługi w tym obszarze dla rządu, administracji, wojska i innych podmiotów państwowych. „AWS i Google to Rolls-Royce i Maserati świata chmury!” – podkreślił.

Ministerstwo Finansów Izraela zapowiedziało, że rozpoczęcie procesu przenoszenia danych do chmury ma nastąpić za około dwa tygodnie. Nie będzie to jednak system scentralizowany, ponieważ udział w nim weźmie dwóch dostawców oraz nie wszystkie dane zostaną ulokowane w chmurze – donosi agencja Reutera.

Chmura będzie hostowana przez lokalnych dostawców. Przechowywane w niej dane pozostaną w granicach Izraela, zgodnie ze stanowczymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa danych.

Ministerstwo Finansów Izraela

Jak donoszą izraelskie media, Amazon jest obecnie w trakcie tworzenia trzech farm serwerów na terenie państwa w ramach lokalnego partnerstwa. Z kolei Google prowadzi rozmowy na temat podłączenia się do istniejących już obiektów.

Projekt „Nimbus” składa się z czterech faz, które obejmują zakup i budowę infrastruktury, stworzenie rządowej polityki migracji danych do chmury, integrację działań oraz kontrolę i optymalizację aktywności w chmurze. Zdaniem izraelskiego rządu realizacja przedsięwzięcia doprowadzi do zwiększenia inwestycji w krajową infrastrukturę, co przełoży się z kolei na rozwój lokalnego przemysłu technologicznego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez lokalne media, w przetargu zwyciężyła również firma KPMG, która będzie odpowiedzialna za realizację zadań z zakresu doradztwa i szkolenia w ramach „Cloud Center of Excellence”. Działania te wpisują się w drugi filar projektu „Nimbus”.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama