Reklama

Biznes i Finanse

840 mln zł grzywny dla influencerki. Uchylała się od płacenia podatków

Autor. Steve Gale/unsplash.com

Chińska influencerka Viya, nazywana w Państwie Środka „królową livestreamingu”, została ukarana grzywną w wysokości 1,34 mld juanów (840 mln zł) za ukrywanie dochodów i inne przestępstwa popełnione w 2019 i 2020 roku - ogłosił urząd podatkowy w mieście Hangzhou na południu Chin.

Internetowa celebrytka, której prawdziwe nazwisko brzmi Huang Wei przeprosiła za swoje działania. "Jest mi bardzo przykro z powodu naruszenia praw i przepisów podatkowych. W pełni przyjmuję karę wymierzoną mi przez władze podatkowe" - napisała w sieci społecznościowej Weibo.

36-letnia Viya znana jest ze sprzedaży produktów i usług za pośrednictwem transmisji na żywo na platformie handlowej Taobao Live. Ona i inni tego rodzaju influencerzy znaleźli się na celowniku prowadzonej przez Pekin kampanii przeciwko praktykom monopolistycznym, przestępstwom podatkowym i kulturze hołubienia celebrytów internetowych.

We wrześniu chiński państwowy urząd podatkowy wydał komunikat, w którym zapowiedział działania w celu wzmocnienia nadzoru podatkowego w branży rozrywkowej, w tym wśród livestreamerów. W ubiegłym miesiącu ogłoszono postępowania przeciwko dwóm influencerom, którzy zostali ostatecznie ukarani grzywnami w łącznej wysokości prawie 100 mln juanów (64,5 mln zł) - przypomina agencja Reutera.

Komunistyczne władze Chin blokują obywatelom dostęp do zachodnich sieci społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Chińskie platformy poddawane są natomiast surowemu nadzorowi, a wszelkie treści uznawane za szkodliwe lub niebezpieczne z punktu widzenia władz są cenzurowane.

Jak informowaliśmy na naszym portalu , władze w Pekinie zaostrzają kampanię "oczyszczania" internetu, co potwierdza ukaranie sieci społecznościowych Sina Weibo i Douban grzywnami za bezprawną publikację informacji. O to samo oskarżono również platformę Zhihu.

SZP/PAP

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama