Biznes i Finanse
Bitcoin oficjalną walutą w Salwadorze
Władze Salwadoru ogłosiły, że bitcoin stał się obok amerykańskiego dolara oficjalną walutą w tym kraju. Rozwiązanie ma rozwinąć wśród mieszkańców chęć posługiwania się elektronicznym pieniądzem i nowoczesnymi usługami bankowymi. Po przyznaniu bitcoinowi nowej roli w Salwadorze waluta straciła na wartości ponad 11 procent.
Salwador to niewielkie państwo w Ameryce Północnej położone nad Oceanem Spokojnym. Obecnie krajem o populacji nieco powyżej 6,3 mln mieszkańców rządzi prezydent Nayib Bukele.
Bitcoin walutą Salwadoru
Wcześniej pojawiały się informacje o tym, że Salwador coraz poważniej myśli o wprowadzeniu do swojego systemu finansowego kryptowalut. Teraz oficjalnie ogłoszono, że jednym z oficjalnych środków płatniczych w tym kraju stał się bitcoin.
Zgodnie z zapowiedzią wirtualny pieniądz od teraz jest, obok amerykańskiego dolara, narodową walutą Salwadoru. Prezydent Bukele przy okazji ogłaszania tej wiadomości oświadczył, że w ramach działań wspierających tę decyzję skarb państwa zakupił 400 bitcoinów za kwotę ok. 20 mln dol.
Kurs bitcoina w dół
Decyzja władz Salwadoru wywołała kontrowersje. Część ekspertów uważa, że wprowadzenie bitcoina do oficjalnego obiegu skłoni mieszkańców do szerszego korzystania z nowoczesnych, elektronicznych form obrotu gotówką. Inni z kolei podkreślają, że bitcoin jako państwowa waluta to spore ryzyko, biorąc pod uwagę wahania kursowe.
Wątpliwości znalazły swoje odbicie w rzeczywistości. Agencja Moody’s po ogłoszeniu decyzji Salwadoru obniżyła rating tego kraju w swoim zestawieniu. Z kolei bitcoin w ciągu ostatnich kilkunastu godzin stracił na wartości – w momencie publikacji tego tekstu na giełdzie Coindesk za jednego bitcoina płacono nieco ponad 46,7 tys. dol., co oznacza spadek o o 11,16 proc. w ciągu 24 godzin.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.