Reklama

Social media

Założyciel giełdy kryptowalut oskarżony o oszustwo. Inwestorzy stracili 2 miliardy dolarów

Fot.: André François McKenzie/Unsplash
Fot.: André François McKenzie/Unsplash

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarża założyciela giełdy BitConnect o oszustwo kryptowalutowe. W efekcie manipulacji przypominających podręcznikowy schemat Ponziego inwestorzy stracili 2 mld dolarów.

Kryptowaluty stają się coraz bardziej gorącym tematem na światowych rynkach finansowych. Z jednej strony przyciągają inwestorów zachęcanych wysokimi zwrotami, z drugiej zaś cyfrowy pieniądz coraz częściej pada łupem cyberprzestępców.

2 miliardy strat

Okazuje się, że na kryptowalutach chcą się wzbogacić nie tylko hakerzy, ale także oszuści funkcjonujący w nieco bardziej „tradycyjny” sposób.

Reuters poinformował, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała w założyciela nieistniejącej już platformy wymiany kryptowalut BitConnect za jego domniemaną rolę w nieuczciwym pozyskaniu ok. 2 mld dol. od tysięcy inwestorów.

Rozszerzając sprawę cywilną ogłoszoną w maju br., SEC zarzuca twórcy BitConnect, Satishowi Kumbhani, obywatelowi Indii, kłamstwa na temat zdolności BitConnect do generowania zysków i naruszanie przepisów rejestracyjnych mających na celu ochronę inwestorów.

W pozwie złożonym w sądzie federalnym na Manhattanie, SEC oskarżyła również promotora Glenna Arcaro i jego firmę Future Money Ltd o nieuczciwe otrzymanie ponad 24 mld dol. w prowizjach i innych kwotach za promowanie BitConnect w USA.

Arcaro przyznał się do winy przed sędzią Mitchellem Dembinem w San Diego. Jego wyrok zostanie ogłoszony 15 listopada br.

Schemat Ponziego w kryptowalutach

Założona w 2016 r. firma BitConnect stworzyła cyfrowy token o nazwie BitConnect Coin, który można było wymienić na bitcoina, popularną kryptowalutę.

SEC twierdzi, że inwestorzy w „programie pożyczkowym" zostali poinformowani, że BitConnect używa specjalnego bota, który może generować zwroty w wysokości 40 proc. miesięcznie, i otrzymali fikcyjne symulacje pokazujące zyski na rocznym poziomie do 3700 proc.

Ale regulator zaznacza w pozwie, że inwestorzy stracili większość swoich pieniędzy po tym, jak cena BitConnect Coin gwałtownie spadła o 92 proc. 16 stycznia 2018 r.

Prokuratorzy twierdzą, że BitConnect był „podręcznikowym schemat Ponziego", a jej twórca płacił wcześniejszym inwestorom pieniędzmi nowych klientów.

35-letni obecnie Kumbhani mieszkał w Surat w Indiach, ale obecne miejsce jego pobytu jest nieznane. Na razie nie wiadomo czy w wypadku procesu uda się go doprowadzić przed oblicze sędziego.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama

 

 

Komentarze