Reklama

Social media

Wikipedia zablokowała grupę chińskich redaktorów szerzących dezinformację

Fot. geralt/Pixabay/Domena publiczna
Fot. geralt/Pixabay/Domena publiczna

Grupa redaktorów Wikipedii powiązana z Chinami kontynentalnymi próbowała szerzyć dezinformację w artykułach na portalu, zostali zablokowani – informuje BBC News.

Wikipedia to wolna encyklopedia internetowa, w której każdy redaktor-wolontariusz może redagować i publikować określone treści. Serwis stanowi własność Fundacji Wikimedia, amerykańskiej organizacji non-profit, która poinformowała o wykryciu „infiltracji zagrażającej samym fundamentom Wikipedii” – pisze BBC News.

Dezinformacja wśród redaktorów

Już rok temu pojawiły się przesłanki do tego, aby szczególną kontrolą objąć chińskojęzyczną Wikipedię, jednak ostatnio wykryto „wiarygodne zagrożenie”, które mogło wpłynąć na bezpieczeństwo redaktorów serwisu. 

„Fundacja walczy z przechwytywaniem, czyli zjawiskiem, w którym grupa osób zyskuje kontrolę nad edycją Wikipedii, aby faworyzować określony punkt widzenia” – powiedziała Maggie Dennis, wiceprezez Fundacji Wikimedia.

Przeprowadzono dochodzenie, w efekcie którego zakazano działalności siedmiu redaktorom oraz odebrano uprawnienia administratora dwunastu osobom prowadzącym chińskojęzyczną Wikipedię. Chcieli zyskać kontrolę nad edycją Wikipedii, aby promować w ten sposób cele Chin.

W odpowiedzi na to Fundacja Wikimedia została oskarżona o „działanie sprzeczne z uczuciami i opiniami społeczności” przez redaktorów powiązanych z Państwem Środka.

Konflikt między redakcjami

Okazuje się, że w lipcu Hong Kong Free Press informowała o konflikcie między konkurującymi redakcjami. Głównym powodem tego były treści dotyczące wydarzeń politycznych. Serwis zarzucił wówczas, że zwolennicy Chin kontynentalnych „wykorzystują chińskie media państwo jako wiarygodne źródła informacji w swoich artykułach”. 

„Fundacja jest świadoma konfliktu między Wikimedianami z Chin kontynentalnych a wolontariuszami z Hong Kongu” – wyjaśniła Maggie Dennis dla BBC News. 

Pojawiły się również przesłanki, według których redaktorzy z Hong Kongu byli zgłaszani na gorącą linię policji bezpieczeństwa narodowego.

„Członkowie hongkońskiej społeczności Wikipedii obawiają się komentować wrażliwe politycznie artykuły, bo może to doprowadzić do tego, że staną się celem ataku, bo ich tożsamość jest znana” – powiedziała BBC News Selina Cheng, reporterka Hong Kong Free Press.

Blokada kont redaktorów z Chin kontynentalnych nie była jednak jedynym działaniem. Wikimedia ograniczyła również możliwość identyfikacji redaktorów w Chinach z obawy przed ewentualną próbą wykorzystania tych osób przez podmioty państwowe i pozyskania wrażliwych informacji.

„Kiedy Fundacja otrzymuje informacje, że ktoś z wolontariuszy może nie działać w dobrej wierze, to czujemy odpowiedzialność za to, aby chronić naszą społeczność poprzez ograniczenie im dostępu. W takich przypadkach użytkownicy są blokowani, jednak mamy nadzieję, że takie działanie nie zniechęci innych do wstąpienia w nasze szeregi” – dodała Maggie Dennis w rozmowie z BBC News.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama