Reklama

Social media

Użytkownicy oznaczający fake newsy? Twitter testuje nowy model kontroli treści

Fot. Peakpx.com/CC 0
Fot. Peakpx.com/CC 0

Twitter poinformował, że testuje model społecznej kontroli treści publikowanych w serwisie. Zgodnie z nim internauci mieliby sami oznaczać fałszywe wpisy polityków i znanych osób – poinformowała amerykańska stacja NBC.

Dzięki nowej funkcjonalności użytkownicy mogliby zgłaszać i sami oznaczać fałszywe informacje publikowane przez polityków i osoby publiczne. Kolorowe etykiety miałyby być umieszczane pod wpisami zidentyfikowanymi jako nieprawdziwe. Na projekt Twittera natknęli się dziennikarze NBC.

"Badamy różne możliwości walki z dezinformacją. Zaprojektowaliśmy pewien model, który wymagałby zaangażowania naszej społeczności. Dezinformacja i fake newsy to dla nas sprawy krytyczne i będziemy testować różne podejścia" – napisał w oświadczeniu Twitter. Rzecznik firmy nie chciał jednak zdradzić żadnych szczegółów argumentując, że projekt jest dopiero we wstępnej fazie.

Tak jak i inne media społecznościowe, Twitter znajduje się pod dużą presją, by skutecznie usuwać z platformy niewłaściwe i kłamliwe treści. W ostatnich miesiącach wiele mediów internetowych zapowiedziało zintensyfikowanie działań w tym kierunku, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Twitter jeszcze latem zapowiedział, że będzie etykietował wpisy sprzeczne z polityką portalu, ale zamieszczane przez osoby publiczne, w tym polityków. Jak jednak zauważają krytycy, żaden z tego typu tweetów nie został jeszcze oznaczony.

Serwis zabronił także umieszczania reklam politycznych i zapowiedział, że będzie oznaczała jako "fałszywe" wszelkie materiały, które okażą się być specjalnie zredagowane lub zmanipulowane z użyciem technologii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama