Reklama

Social media

USA: możliwy proces przeciwko Facebookowi za praktyki antyrynkowe

Fot. Alex Rotlex/pixy.org/CC 4.0
Fot. Alex Rotlex/pixy.org/CC 4.0

Federalna Komisja Handlu (FTC) przygotowuje się do złożenia pod koniec roku pozwu antymonopolowego przeciwko Facebookowi, chociaż ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - informuje The Wall Street Journal powołując się na informatorów.

Jak donosi dziennik The Wall Stree Journal, powołując się na źródła, amerykańska komisja ds. handlu (FTC) szykuje się do złożenia ewentualnego pozwu przeciwko Facebookowi, zarzucając koncernowi praktyki antyrynkowe, w tym tłumienie konkurencji m.in. przez wykorzystywanie swojej dominującej pozycji na rynku. Proces ten byłby kulminacją prowadzonego przez agencję przez ponad rok śledztwa antymonopolowego dotyczącego Facebooka i mógłby się rozpocząć już pod koniec roku, mimo że postępowanie wobec firmy nadal jeszcze trwa.

FTC badała m.in. przejęcie przez koncern serwisu Instagram w 2012 r., sprawdzając czy FB nie chciał po prostu zawczasu kupić obiecującego konkurenta.

Ostateczna decyzja o złożeniu pozwu przeciwko firmie jeszcze nie zapadła. Zresztą, jak twierdzą informatorzy, zdarzało się już, że pomimo wcześniejszych przygotowań FTC ostatecznie rezygnowała z kierowania spraw do sądu. Taka sytuacja miała m.in. miejsce w 2013 r. po śledztwie ws. Google'a.

Skierowanie sprawy do sądu poprzeć musi większość z pięciu członków FTC. Dzisiaj komisja składa się z trzech Republikanów i dwóch Demokratów, ale, jak zauważają eksperci, jej skład może się zmienić po listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Jeśli jednak FTC zdecyduje się na złożenie pozwu, będzie miała dwa wyjścia: może skierować sprawę do sądu federalnego lub złożyć skargę przed sądem administracyjnym.

Źródło:PAP

Komentarze