Reklama

Social media

Fot.: Executium/Unsplash

USA blokują rosyjską giełdę kryptowalut. W tle okupy za ransomware

Departament Skarbu USA dodał rosyjską giełdę kryptowalutową SUEX do listy blokowanych serwisów po tym, jak stwierdził, że firma pomogła ułatwić płatności za ransomware dla wielu grup cyberprzestępców. 40 procent operacji było związanych z atakami.

SUEX jest giełdą kryptowalutową zarejestrowaną w Republice Czeskiej, ale według doniesień działa z Rosji. Departament Skarbu oszacował, że 40 proc. historii transakcji tej firmy jest związanych z „nielegalnymi podmiotami”.

Wysokie obroty

Według analiz właściciel giełdy SUEX otrzymał ponad 160 mln dol. w samym Bitcoinie z nielegalnych i wysoce ryzykownych źródeł, w tym grup ransomware Ryuk, Conti i Maze.

„W wyniku dochodzenia wszystkie nieruchomości i udziały w nieruchomościach wskazanego celu, które podlegają jurysdykcji USA, są zablokowane, a osoby z USA mają ogólny zakaz angażowania się w transakcje z nimi” - wyjaśnił Departament Skarbu.

Według administracji USA dodatkowo wszelkie podmioty w 50 proc. lub więcej należące do podejrzanych podmiotów są również zablokowane.

Kryptowaluty za plecami ransomware

Działania rządu USA były szeroko komentowane w weekend i obejmują oddzielną aktualizację z Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych Skarbu (OFAC), mającą na celu przypomnienie ofiarom ransomware o ryzyku związanym z płaceniem cyberprzestępcom.

FBI odnotowało straty ofiar ransomware w wysokości 29 mln dol. w ub.r. Jednak amerykański Skarb Państwa oszacował, że firmy wypłaciły w sumie 400 mln dol. okupu w zeszłym roku, ponad czterokrotnie więcej niż w 2019 r. 

Adam Flatley, dyrektor wywiadu ds. zagrożeń w administracji Białego Domu z zadowoleniem przyjął sankcje, ale powiedział, że wysiłki rządu muszą iść dalej. „Najważniejsze jest to, że działania takie jak te, będą nadal prowadzone jako część większej, skoordynowanej, opartej na wywiadzie kampanii, która wykorzystuje wszystkie aspekty krajowej i międzynarodowej władzy – zaznaczył Adam Flatley.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama