Reklama

Social media

UE: rosyjska dezinformacja wokół szczepionki na COVID-19 ma „drugie dno”

Fot. U.S. Secretary of Defense/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. U.S. Secretary of Defense/Wikimedia Commons/CC 2.0

Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej, podkreślił na swoim blogu, że rosyjskie media publicznie rozpowszechniły fałszywe informacje na temat europejskich i amerykańskich szczepionek przeciwko COVID-19 w tych państwach, w których Moskwa chce sprzedawać własną szczepionkę.

Zachodni twórcy szczepionek są otwarcie wyśmiewani przez wielojęzyczne rosyjskie media, kontrolowane przez państwo, co w niektórych przypadkach doprowadziło do absurdalnych twierdzeń, że szczepionki zmieniają ludzi w małpy - napisał Borrell na swoim blogu.

Takie narracje są najwyraźniej skierowane do krajów, w których Rosja chce sprzedawać swoją własną szczepionkę Sputnik V. W obecnej sytuacji każda próba wzbudzenia takich bezpodstawnych wątpliwości zagraża zdrowiu publicznemu - podkreślił Borrell.

W epoce COVID-19 wiemy, jak szkodliwa może być zagraniczna ingerencja i dezinformacja dla naszego bezpieczeństwa, naszej demokracji i naszych społeczeństw. Zajęcie się dezinformacją jest pilną koniecznością - zaznaczył szef unijnej dyplomacji.

Według Reutersa Moskwa wcześniej wielokrotnie zaprzeczała podobnym oskarżeniom i twierdzi, że Sputnik V jest celem wspieranej przez zagranicę kampanii dezinformacyjnej. Agencja pisze, że na razie Rosja nie skomentowała poniedziałkowego wpisu Borrella.

W zeszłym tygodniu Rosja wysłała pierwszą partię swojej szczepionki do Argentyny w ramach umowy obejmującej 10 milionów dawek. Ma także podpisane umowy na dostawy m.in. z innymi krajami Ameryki Łacińskiej i Azji.

image
Z oferty Sklepu Defence24 - zapraszamy!
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama