Reklama

Social media

SMS o drugiej dawce szczepionki sposobem na okradanie kont bankowych

Fot. Yura Fresh/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Yura Fresh/Unsplash/Domena publiczna

Pandemia koronawirusa sprzyja cyberprzestępcom. Hakerzy tym razem zaczęli wykorzystywać SMS-y o szczepionkach jako pretekst do wyłudzenia danych.

W ostatnim czasie cyberprzestępcy na masową skalę zaczęli rozsyłać SMS-y, które rzekomo informują o dacie kolejnej szczepionki przeciwko COVID-19. Zawierały one link do aplikacji podobnej do mObywatela, a pobrać ją można było ze strony imitującej Sklep Play.

Apka w rzeczywistości jest nośnikiem złośliwego oprogramowania przeznaczonego do wykradania danych z telefonów z systemem Android. Największą zachętę dla cyberprzestępców stanowią dane logowania do kont bankowych.

Pandemia sprzyja cyberatakom

„Od początku pandemii zauważyliśmy znaczny wzrost oszustw w internecie. Jesteśmy atakowani coraz częściej i niestety skuteczniej. Związane jest to z tym, że większość naszego życia przenieśliśmy do sieci” – wyjaśnia Dominika Szewczyk z CyberRescue, przedsiębiorstwa pomagającego ofiarom cyberprzestępstw.

Ochrona przed atakami

„Przede wszystkim zawsze należy zachować czujność, gdy otrzymujemy podejrzaną wiadomość z linkiem, która dodatkowo zachęca nas do pobrania aplikacji” – dodaje Dominika Szewczyk.

Eksperci zalecają szczególną ostrożność w przypadku otrzymania SMS-ów z podejrzanego źródła. Jeśli zdarzy się nam otworzyć taki link, to należy jak najszybciej powiadomić bank oraz odpowiednie jednostki o próbie ataku.

Na podstawie informacji prasowej CyberRescue


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze