Siatka Faradaya w kieszeni. Izraelczycy chcą zakłócić działania Szin Bet

10 lipca 2020, 11:59
26456072735_eb4d28f79d_c
Fot. Kristoffer Trolle/Flickr

Obywatele Izraela zakupują specjalistyczne etui bazujące na rozwiązaniach siatki Faradaya, aby podnieść bezpieczeństwo swoich smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. W ten sposób społeczeństwo chce zakłócić działania inwigilacyjne ze strony narodowych służb wywiadu. Jeśli skuteczność produktów potwierdzi się w praktyce, oznaczać to będzie ogromny problem dla instytucji bezpieczeństwa nie tylko Izraela, ale również innych państw, stosujących podobną politykę wobec swoich obywateli.

Izraelczycy znaleźli sposób na zakłócenie śledzenia ich mobilnych urządzeń przez izraelski wywiad Szin Bet. Według krajowych przepisów służby mogą prowadzić wzmożone operacje szpiegowskie w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju – donosi izraelski dziennik The Jerusalem Post.

W ramach przyjętych procedur podmioty bezpieczeństwa rozsyłają komunikaty do osób, które mogły mieć rzeczywistą styczność z patogenem w celu poinformowania ich, że muszą poddać się kwarantannie ze względów bezpieczeństwa. System nie jest w pełni skuteczny, ponieważ – jak wskazuje dziennik – tysiące osób zostało błędnie powiadomionych.

Aby uniknąć śledzenia ze strony izraelskich służb wielu obywateli wyposażyło się w innowacyjne etui na smartfony oraz inne urządzenia, które mają skutecznie blokować sygnał, uniemożliwiając tym samym pobieranie danych z nośnika przez wywiad.

Produkt firmy Silent Pocket o nazwie Faraday został opracowany na bazie rozwiązania przewodzącej siatki (teoria linii Faradaya), której zadaniem jest blokowanie sygnałów o różnych częstotliwościach. Całość została wykończona wodoodpornym tworzywem oraz skórą z myślą o wymagających użytkownikach.

„Silent Pocket oferuje szereg produktów (portfele, torby, sprzęt podróżny, pokrowce na laptopa, etui na klucze), ale z dodatkową ochroną naszej opatentowanej technologii Faraday, która sprawia, że ​​Twoje urządzenia stają się niewidoczne i bezpieczne” – czytamy na oficjalnej stronie marki Silent Pocket.

Zgodnie z deklaracjami producenta etui jest w stanie zablokować wszystkie sygnały od sieci komórkowej, przez Wi-Fi, GPS po RFID. Izraelczycy wykorzystują tego typu produkty z myślą o zablokowaniu operacji inwigilacji ze strony Szin Bet.

„Silent Pocket blokuje częstotliwości od 800 MHz do 5 GHz, sygnały od operatora (CMDA / GSM / DCS / PHS / 3G / 4G / LTE), a także Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Blokuje także RFID i NFC” – deklaruje sam producent. W zależności od wielkości i przeznaczenia produktów cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dolarów.

Innowacyjne etui pozwala użytkownikom poczuć się bezpieczniej, lecz stanowi poważny problem dla służb bezpieczeństwa. Według danych izraelskiego resortu zdrowia około jedna trzecia z 16 000 zarażonych osób w ostatnim czasie została zidentyfikowana za pomocą technologii służącej do inwigilacji smartfonów, stosowanej przez Szin Bet – informuje The Jerusalem Post. Jeżeli skuteczność innowacyjnych etui się potwierdzi, będzie to poważny problem dla władz Izraela oraz innych państw, prowadzących podobną politykę wobec obywateli.

KomentarzeLiczba komentarzy: 18
ehh
wtorek, 14 lipca 2020, 03:50

A nie prosciej wylaczyc smarfona jak sie nie uzywa...

Extern
wtorek, 14 lipca 2020, 13:29

No nie, bo telefon dłużej się uruchamia, niż trwa wyjęcie go z futerału. W dodatku nie ma pewności czy wyłączony telefon jest naprawdę wyłączony.

Sid
poniedziałek, 13 lipca 2020, 20:25

Małe sprostowanie Dzień Bet jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo wewnętrzne i kontrwywiad na terenie Izraela.

carl fath
wtorek, 14 lipca 2020, 00:52

Dlatego może inwigilować.

hermanaryk
poniedziałek, 13 lipca 2020, 14:01

Chyba KLATKA Faradaya, panie Szymonie.

Eytu
poniedziałek, 13 lipca 2020, 11:00

Jest jeden haczyk. To "urządzenie" siatka Faradaya może być równocześnie skrzętnie ukrytą anteną przekazującą na bramce swoje numery seryjne producenta. W połączeniu z bazą danych klientów, mamy informacje gdzie klient się porusza ,tam gdzie umieszczone są bramki indukcyjne ( sklepy , banki, stadiony itd) :)

pentak
piątek, 10 lipca 2020, 18:37

Nieco rozwinięty pomysł etui na kluczyki samochodowe, blokującego sygnał z "walizki" i przeciwdziałającego zhackowaniu kluczy i włamaniu do samochodu.