Reklama

Social media

Ponad 2,8 mln zł na rozwój rozszerzonej rzeczywistości w ramach funduszy unijnych

Fot. Pexels/Pixabay/Domena publiczna
Fot. Pexels/Pixabay/Domena publiczna

Przedsiębiorstwo Transition Technologies PSC otrzymało grant na rozwój technologii rozszerzonej rzeczywistości w wysokości 2,8 mln zł. Nowe rozwiązania mają znacząco podnieść efektywność pracy zdalnej w przemyśle.

Globalny integrator rozwiązań IT – Transition Technologies PSC (TT PSC) – został uhonorowany grantem w wysokości ponad 2,8 mln zł przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Fundusze te stanowią część unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

Inwestycja ma wspomóc Projekt Connected Worker, w ramach którego ma być rozwijana rozszerzona rzeczywistość (AR – ang. augmented reality). Cały projekt ma zostać zrealizowany do końca sierpnia 2023 roku i ma opiewać na ponad 5,3 mln zł.

„Przyznane dofinansowanie przeznaczymy na badania i rozwój innowacyjnego narzędzia, które zwiększa efektywność pracy zdalnej i dostarcza rozwiązania wspierające przedsiębiorców w nowych warunkach. Prace skupiają się wokół technologii rozszerzonej rzeczywistości” – wyjaśnia Szymon Bartkowiak, CEO w TT PSC.

To nowe rozwiązanie ma stanowić odpowiedź na wyzwania, które postawiła pandemia Covid-19, zmuszając do przejścia w tryb pracy zdalnej.

Nowe rozwiązanie dla przemysłu

„Wdrażając projekty cyfrowej transformacji w przedsiębiorstwach przemysłowych zauważyliśmy, że procesy produkcyjne, serwisowe, logistyczne, szkoleniowe, czy kontroli jakości wymagają coraz częściej zdalnego wsparcia lub nadzoru pracowników technicznych. Rozwiązanie, które opracowujemy, odpowiada na potrzeby rynku rozszerzając mechanizmy komunikacji dla przemysłowych urządzeń nasobnych o system wizyjnego mapowania przestrzennego dla szybkiej i dokładnej rekonstrukcji otoczenia pracownika w celu wzbogacenia go instrukcjami AR, niezależnie od mocy obliczeniowej urządzenia, którym posługuje się pracownik” – mówi Adam Gąsiorek, CTO w TT PSC. 

Gąsiorek podkreślił również, że wiele dotychczasowych rozwiązań jest przeznaczonych głównie dla pracowników biurowych i nie sprawdza się w przemyśle, dlatego postanowili wyjść naprzeciw potrzebom właśnie tego sektora.

„Jestem przekonany, że dzięki unikalnemu połączeniu technologii nasobnych, obsługi głosowej, w chmurze, algorytmów wizyjnego mapowania i pozycjonowania, technologia AR będzie znacznie szerzej i częściej wykorzystywana w przedsiębiorstwach przemysłowych. Dzięki temu ich pracownicy będą mogli w kontekstowy i wizualny sposób otrzymywać instrukcje pracy, zmniejszyć liczbę popełnianych błędów oraz szybko i bezpiecznie rozwiązywać problemy w trakcie współpracy na odległość” – dodaje Adam Gąsiorek.

Rozszerzona rzeczywistość ma stanowić również odpowiedź dla takich wyzwań, jak ograniczona moc obliczeniowa czy krótki czas pracy baterii. Ma to wzmocnić efektywność pracy w czasie pandemii, kiedy izolacja znacząco wpływa na jakość wykonywanej pracy. 

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama 

Komentarze