Reklama

Social media

Kto zarządza profilem Prezydenta RP? Błąd Facebooka pozwala sporządzić listę osób

fot. Wikimedia Commos
fot. Wikimedia Commos

Niewinnie wyglądający błąd na Facebooku pozwala poznać osoby, które odpowiedzialne są za zarządzanie fanpage’em – chcesz się dowiedzieć kto stoi za oficjalnym fanpag’em Prezydenta Andrzeja Dudy czy Sejmu RP? Nic trudnego! Wystarczy jedynie sprawdzić kto edytował posty na tych stronach.

Okazuje się, że wystarczą jedynie dwa kliki myszką, aby poznać kto zarządza fanpage'em strony. Jak to sprawdzić? Wystarczy jedynie wejść w wybrany, co ważne edytowany post, kliknąć w opcję „pokaż historię edycji” i sprawdzić jakie konto edytowało post oraz jakie zmiany nanosiło. Opcja pokazuje profil, który dokonywał edycji posta, czas edycji oraz jakie zmiany zostały naniesione oraz jakie elementy multimedialnego dodawały w jego ramach (zdjęcia, wideo). 

Wyglądałoby to całkiem niewinnie, gdyby nie fakt, że oficjalne fanpage są podłączane do prywatnych kont pracowników tych instytucji. Wystarczy poświęcić jedynie kilka chwil, aby sporządzić listę osób, które posiadają dostęp do fanpage i odpowiedzialne są za jego prowadzenie – a tym samym sporządzić listę osób pracujących w danej instytucji, których zadaniem jest  prowadzenie oficjalnej komunikacji każdego fanpage'a, w tym oficjalnych stron instytucji rządowych.

image

 

image

Wygląda na to, że błąd Facebooka umożliwia każdemu użytkownikowi platformy zapoznanie się z listą pracowników instytucji. Sytuacja ta może potencjalnie stanowić zagrożenie nie tylko dla prywatności tych osób, ale również pozwala cyberprzestępcom na poznanie listy potencjalnych celów - kont, za pomocą których można dostać się na fanpage oficjalnych instytucji. 

AKTUALIZACJA: Facebook naprawił błąd i nie jest już możliwe podejrzenie kto jest odpowiedzialny za zarządzanie fanpage'em.  

Reklama

Komentarze

    Reklama