Social media
Koniec antyszczepionkowej dezinformacji na Facebooku? Platforma podejmuje działania
Facebook poinformował, że zamierza zwiększyć ochronę przed dezinformacją związaną z COVID-19, dlatego też poszerza listę fałszywych twierdzeń, które będą usuwane z platformy. Kasowane będą wszelkie informacje zniechęcające do szczepień oraz przekazujące tezy, że lepiej się zarazić wirusem niż przyjąć szczepionkę.
„Te nowe zasady pomogą nam nadal podejmować agresywne działania przeciwko dezinformacji o COVID-19 i szczepionkach” – twierdzi koncern Marka Zucerberga w oficjalnej nocie zapowiadającej zmiany.
Co się zmieni? Od wczoraj z platformy usuwane są materiały, które powtarzają tezy o tym, że koronawirus jest wytwarzany przez człowieka oraz te związane ze szczepionkami.
Niedozwolone będą treści głoszące, że szczepionki nie są skuteczne w zapobieganiu chorobie czy twierdzenia „udowadniające” korzyści z zarażenia chorobą zamiast szczepienia się. Usuwane zostaną również materiały, za pomocą których przekazywane są twierdzenia o toksyczności, zagrożeniu ze strony szczepionek oraz głoszące, że powodują one autyzm.
Serwis ostrzega także, że konta, strony i grupy, w których wielokrotnie będzie dochodziło do takich publikacji zostaną usunięte. Podobne działania obejmą również Instagram – wyszukiwarka będzie pokazywała tylko wiarygodne wyniki odnoszące się do informacji o COVID-19 oraz ma utrudniać wyszukiwanie kont, które zniechęcają do szczepień. W dalszym ciągu serwis ma się opierać na pracy weryfikatorów treści – jeśli materiały wykraczające poza powyższe obostrzenia będą głosiły nieprawdziwe informacje również zostaną usunięte.
To już kolejne działania podejmowane przez koncern Zuckerberga, które mają na celu zmniejszenie ilości dezinformujących treści odnośnie koronawirusa. Infodemia nieprawdziwych informacji związanych z COVID-19 stała się olbrzymim wyzwaniem dla mediów społecznościowych. Od początku jej wybuchu musiały one walczyć z licznym teoria twierdzącymi, że choroba nie istnieje, nie jest groźna i dlatego wszystkie środki wdrażane przez rządy są całkowicie nie potrzebne.
W sierpniu 2020 roku Facebook wprowadził nową funkcjonalność, która miała skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się dezinformacji na temat pandemii COVID-19. Za każdym razem, gdy użytkownik będzie chciał udostępnić dalej treści dotyczące koronawirusa, otrzyma specjalne powiadomienia o ich pochodzeniu. Powiadomienia nie wyświetlają się przy informacjach ze sprawdzonych źródeł, takich jak Światowa Organizacja Zdrowia.
Ostatnio Facebook zapowiedział rówież walkę z narracjami negującymi zbrodnię Holokaustu, które na platformie pojawiały się coraz częściej. Dlatego też koncern Marka Zuckerberga zamierza łączyć ludzi z faktycznymi informacjami odnośnie Holokaustu. Początkowo użytkownicy z krajów anglojęzycznych, w tym z Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Stanach Zjednoczonych, którzy wyszukają na platformie informacje negujące tę zbrodnię, zobaczą wiadomość zachęcającą do zapoznania się z wiarygodnymi informacjami.