Reklama

Social media

Kolejne problemy SolarWinds. Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują podatność zero day

fot. Isaac Quesada/ Unsplash; / Domena publiczna
fot. Isaac Quesada/ Unsplash; / Domena publiczna

Firma SolarWinds poinformowała o kolejnej luce bezpieczeństwa typu zero day w swoim oprogramowaniu po tym, jak ostrzegł przed nią koncern Microsoft. Co gorsza – luka jest aktywnie wykorzystywana przez cyberprzestępców, których działalność - według ekspertów - ma być związana z Chinami.

Podatność zlokalizowana jest w usługach z linii Serv-U i stwarza zagrożenie dla komercyjnych VPN-ów SolarWinds oraz innych produktów konsumenckich, takich jak routery.

Microsoft poinformował, że zlokalizowana w produktach SolarWinds luka jest obecnie aktywnie wykorzystywana przez cybeprzestępców powiązanych z Chinami. Grupa identyfikuje się jako DEV-0322, a według firmy z Redmond w swoich działaniach bardzo często posługuje się botnetami złożonymi z urządzeń Internetu Rzeczy i routerów.

DEV-0322 to gang cyberprzestępczy, który jest szczególnie aktywny w atakach na sektor obronności USA i firmy zajmujące się rozwojem oprogramowania dla biznesu.

Możliwe zainstalowanie złośliwego oprogramowania

Podatność zero day wykryta w produktach SolarWinds identyfikowana jest jako CVE-2021-35211. Produkty Serv-U, w których jest zlokalizowana, wykorzystywane są do transferu plików w ramach sieci. Podczas połączenia z internetem, protokół SSH umożliwia cyberprzestępcom zdalne wykonanie złośliwego kodu oraz pozyskanie wysokich uprawnień dostępowych w ramach atakowanej sieci.

Dzięki takiemu wykorzystaniu luki, cyberprzestępcy zyskują łatwy dostęp do możliwości instalacji dowolnego złośliwego oprogramowania na komputerach atakowanej sieci, a także wglądu i modyfikacji przetwarzanych w niej danych.

W grudniu ubiegłego roku produkty firmy SolarWinds zostały wykorzystane przez cyberprzestępców do jednego z największych cyberataków w historii.

Zainfekowano wówczas około 18 tys. firm, organizacji i instytucji korzystających z oprogramowania do zarządzania Orion. Wśród nich znalazły się organy administracji publicznej m.in. z USA, ale i z Polski. Grudniowy cyberatak został przez Stany Zjednoczone przypisany wywiadowi zagranicznemu Federacji Rosyjskiej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze