Reklama

Social media

Google obciążony karą za nadużywanie dominacji w Korei Południowej

Fot. 422737/Pixabay/Domena publiczna
Fot. 422737/Pixabay/Domena publiczna

Korea Południowa nałożyła na Google karę w wysokości 177 mln dolarów za nadużywanie swojej pozycji na rynku smartfonów i blokowanie dostępu do Androida swoim konkurentom. To kolejny krok w kierunku ograniczenia wpływów giganta technologicznego.

Należący do Google system operacyjny Android jest stosowany przez ponad 80 proc. smartfonów na całym świecie, co pozwala mu na utrzymywanie tak silnej pozycji na rynku technologicznym.

Zarzuty wobec Google

Koreański regulator zarzucił firmie nadużywanie swojej pozycji w stosunku do konkurencji.  

Koreańska Komisja Sprawiedliwego Handlu stwierdziła, że umowa sprzeciwiająca się fragmentaryzacji rynku zaproponowana przez Google takim producentom rozwiązań elektronicznych, jak Samsung Electronics czy LG Electronics, uniemożliwia rozwój oraz korzystanie ze zmodyfikowanych wersji systemu Android – informuje Bloomberg.  

Warto dodać, że wywieranie presji na firmach i zmuszanie ich do podpisywania umów o charakterze „antyfragmentacyjnym” uznano za skuteczne ograniczanie konkurencji.

Wysoka kara

Organ nadzorczy sprzeciwił się jakimkolwiek próbom przymuszenia wspomnianych spółek do podpisania tej umowy i nakazał Google zmianę przepisów.  

Dodatkowo na przedsiębiorstwo została nałożona grzywna w wysokości 177 mln dolarów. Jest to jedna z najwyższych kar, jakie kraj nałożył w ramach praktyk antymonopolowych – pisze Bloomberg. 

Google chce się odwołać

Google zapowiada odwołanie od tej decyzji oraz twierdzi, że władze Korei Południowej nie biorą pod uwagę korzyści, jakie niesie ze sobą korzystanie z Androida przez inne przedsiębiorstwa technologiczne oraz konsumentów.

Warto przypomnieć, że Korea Południowa była pierwszym krajem, który wprowadził prawo nakazujące takim gigantom, jak Google czy Apple, umożliwienie dokonywania zakupów w aplikacji poprzez zewnętrze systemy płatności, a nie tylko przez ich własne usługi. Nowa regulacja weszła w życie 14 września.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama