Reklama

Social media

Google inwestuje w Niemczech w chmurę i czystą energię. Miliard euro do 2030 roku

Fot.: Google
Fot.: Google

Google zapowiedział, że do 2030 roku przeznaczy kwotę miliarda euro na cyfrowy i ekologiczny rozwój Niemiec. W planach jest rozbudowa centrów Google Cloud oraz zaangażowanie niemieckich firm w dostarczanie czystej energii na potrzeby amerykańskiego koncernu.

Google ogłosił, że inwestuje w potencjał Niemiec i wspiera przejście tego kraju na cyfrową i zrównoważoną gospodarkę. Od teraz do 2030 r. lokalne inwestycje w infrastrukturę cyfrową i czystą energię wyniosą łącznie ok. 1 mld euro.

Więcej centrów Google Cloud

Według Google planowane inwestycje są związane z infrastrukturą chmurową. Obejmą one m.in. rozbudowę regionu chmury we Frankfurcie, aby obsłużyć rosnący popyt ze strony niemieckich firm i organizacji.

W Hanau, 20 kilometrów od węzła internetowego DE-CIX we Frankfurcie, Google kończy budowę dodatkowego obiektu chmury obliczeniowej, który będzie w pełni gotowy do działania w 2022 r. Ta rozbudowa istniejącego regionu Google Cloud we Frankfurcie ma zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe w Niemczech.

Czteropiętrowy budynek ma powierzchnię 10 tys. metrów kwadratowych i według Google został zbudowany w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem energooszczędnej infrastruktury i zgodnie z modelem gospodarki cyrkulacyjnej w zakresie odpadów.

Oprócz rozszerzenia infrastruktury w Hanau nowe centrum chmurowe będzie zlokalizowane w Berlinie-Brandenburgii. Po otwarciu będzie to drugi region Google Cloud w kraju, zapewniający klientom korporacyjnym szybszy dostęp do bezpiecznej infrastruktury, inteligentnych narzędzi analitycznych i otwartej platformy.

Jak informuje Google region Berlin-Brandenburgia, zaprojektowany i przeznaczony do świadczenia usług i produktów korporacyjnych dla klientów Google Cloud wszystkich rozmiarów i branż w Niemczech, będzie miał trzy strefy chroniące przed przerwami w świadczeniu usług i dołączy do istniejącej sieci 27 regionów Google Cloud połączonych za pomocą wydajnej sieci.

Czysta energia

Google poinformował także, że ENGIE Deutschland zostało wybrane na dostawcę energii bezemisyjnej dla koncernu w Niemczech.

Zgodnie z warunkami umowy, ENGIE ma w imieniu Google montować i rozwijać 140-megawatowy (MW) portfel energii bezemisyjnej, który będzie mógł się dostosowywać i rozwijać wraz z potrzebami koncernu.

Obejmuje to nowy system fotowoltaiczny o mocy 39 MW oraz 22 parki wiatrowe w pięciu krajach związkowych, których żywotność zostanie przedłużona, tak aby nadal produkowały energię elektryczną, a nie zostały zdemontowane.

Według zapowiedzi dzięki temu portfelowi energia dostarczana do niemieckich zakładów Google'a będzie do 2022 r. w niemal 80 proc. wolna od emisji dwutlenku węgla, mierzonej w ujęciu godzinowym. Ma to być pierwszy ważny krok na drodze Google do osiągnięcia celu, jakim jest pełna dekarbonizacja energii elektrycznej do 2030 r.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama