Reklama

Social media

Francuskie MSW żąda zamknięcia antysemickiej strony „Oni są wszędzie”

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

Gerald Darmanin, szef francuskiego MSW, żąda zamknięcia strony internetowej „Oni są wszędzie”. „Ta antysemicka strona jest głęboko skandaliczna i przyprawia o mdłości” - podkreślił. Śledztwo w tej sprawie prowadzi już prokuratura. 

Strona „Oni są wszędzie” zawiera listę osobistości wyznania mojżeszowego lub przedstawianych jako takie wraz z ich zdjęciami i krótkimi opisami.

Darmanin działa na podstawie art. 40 kodeksu postępowania karnego, który nakazuje każdemu organowi posiadającemu wiedzę o przestępstwie lub wykroczeniu zgłoszenie tego do sądu.

Śledztwo prokuratury 

Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo w sprawie antysemickiej strony we wtorek w kontekście prowokowania do nienawiści, dyskryminacji, przemocy ze względu na religię i publicznego zniesławiania.

„Ta antysemicka strona jest głęboko skandaliczna i przyprawia o mdłości. Zgłaszam te fakty, które prawdopodobnie zostaną zakwalifikowane jako kryminalne, do prokuratora” – napisał w czwartek Darmanin na Twitterze.

Powiązania z rosyjskim VKontakte

Strona twierdzi, że przedstawia „należycie zweryfikowany spis osobistości francuskich i międzynarodowych”, zgodnie z ich przynależnością do polityki, mediów, kultury i gospodarki.

Strona „Oni są wszędzie” istnieje co najmniej od 2020 roku. Jest powiązana kilkoma linkami z kontami na portalach społecznościowych, m.in. rosyjskim VKontakte oraz amerykańskim Gab.

„Zarządzający i osoby odpowiedzialne muszą wziąć na siebie odpowiedzialność” - podkreślił szef MSW.

„Oni są wszędzie” nawiązuje do tygodnika kolaboracyjnego i antysemickiego „Wszędzie jestem”, który wydawany był we Francji pod okupacją niemiecką w latach 1940-1944.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama