Reklama

Social media

Francuscy użytkownicy Twittera skazani za oskarżanie Chińczyków o rozprzestrzenianie COVID-19

Fot. MatteoPhotoPro2020/Pixabay
Fot. MatteoPhotoPro2020/Pixabay

Sąd w Paryżu skazał czterech francuskich studentów za publikowanie na Twitterze treści, które oskarżały Chińczyków o rozprzestrzenianie koronawirusa. Zdaniem wymiaru sprawiedliwości dopuścili się oni publicznego znieważania o charakterze rasistowskim oraz podżegania do przestępstw.

Skazani w wieku od 19 do 24 lat w ramach kary mają opłacić honorarium prawnika osób, które wniosły pozew oraz około 1000 euro w ramach zadośćuczynienia - przekazała paryska prokuratura stacji CNN.

Soc Lam, prawnik Stowarzyszenia Młodych Chińczyków we Francji oraz jeden z powodów, powiedział, że proces zwrócił uwagę opinii publicznej oraz sędziów na zjawisko rasizmu wymierzonego w Azjatów, a także konieczności położenia kresu hejtowi.

Badanie przeprowadzone w maju ubiegłego roku przez francuski Narodowy Instytut Studiów Demograficznych wskazało, że pandemia koronawirusa odsłoniła nowe oblicze antyazjatyckiego rasizmu w Francji. Ta ksenofobia przenosi się poza media społecznościowe, gdzie rasistowskie komentarze oraz powielanie stereotypów jest powszechne, do przestrzeni publicznej, aż po werbalne i fizyczne ataki - zauważono.

W raporcie przekazano też, że ataki na imigrantów chińskich w Paryżu są zróżnicowane. Wielu z nich powiedziało, że czuje niechęć do noszenia maseczki ze strachu przed atakiem. Niektórzy unikają ich noszenia (...), inni je noszą, ale czują się przy tym nieswojo - relacjonowano wypowiedzi badanych osób. Jedna z uczestniczek badania powiedziała, że ludzie wykrzykiwali za nią na ulicy korona, zaś azjatyckie dzieci zgłaszały, iż prześladowano je w szkole, m.in. nazywano je wirusami.

image

Źródło:PAP

Komentarze