Reklama

Social media

Facebook zablokował przed wyborami do Kongresu USA 115 fałszywych kont

Fot. Simon/pixabay/Creative Commons
Fot. Simon/pixabay/Creative Commons

Facebook zablokował przed wtorkowymi wyborami środka kadencji do Kongresu USA 115 fałszywych kont na swoim głównym portalu społecznościowym i na Instagramie. Wcześniej z koncernem skontaktowały się w tej sprawie amerykańskie organy ścigania.

O sprawie poinformował serwis Cnet, według którego to właśnie przedstawiciele amerykańskich służb wykryli "skoordynowaną podejrzaną aktywność". Zdaniem organów ścigania mogła być ona powiązana z działaniami podmiotów z obcych państw.

Szef polityki cyberbezpieczeństwa Facebooka Nathaniel Gleicher we wpisie na blogu firmowym stwierdził, że koncern zdecydował o podjęciu natychmiastowych działań przede wszystkim ze względu na dobro opinii publicznej i jej dostęp do informacji. Działania podjęto na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem wyborów.

Facebook poinformował, że w grupie zablokowanych kont znaleziono około 30 profili na głównej platformie społecznościowej i 85 kont na Instagramie, które istotnie prowadziły "podejrzaną aktywność". Niemal wszystkie profile na Facebooku były prowadzone w języku francuskim lub rosyjskim. Konta na Instagramie w przeważającej części były anglojęzyczne.

Koncern zapowiedział, że wkrótce ujawni więcej informacji w związku ze sprawą, m.in. w kwestii możliwych powiązań zablokowanych kont z grupą Internet Research Agency prowadzącą operacje informacyjne na rzecz Kremla, znaną również jako tzw. petersburska fabryka trolli. Jednocześnie Facebook odmówił podania informacji na temat tego, jakie służby zgłosiły firmie podejrzaną aktywność.

Źródło:PAP

Komentarze