Social media

Facebook kładzie najdłuższy podmorski kabel internetowy. Połączy Afrykę, Europę i Azję

Fot. Faceboook
Fot. Faceboook

Facebook zapowiedział, że rozszerza zakres projektu o nazwie 2Africa Pearls, który ma połączyć ze sobą 3 miliardy ludzi podmorskim kablem telekomunikacyjnym. Kabel będzie miał ostatecznie 45 tys. kilometrów długości i będzie największą tego typu strukturą na świecie.

W połowie sierpnia 2021 roku informowaliśmy o tym, że Facebook i Google ogłosiły nowy projekt zakładający rozciągnięcie gigantycznego kabla internetowego. Projekt na podmorski system kablowy o nazwie „Apricot” ma być zrealizowany do 2024 roku.

Kabel o długości 12 tys. km ma połączyć sześć azjatyckich państw: Japonię, Tajwan, Guam, Filipiny, Indonezję oraz Singapur.

2Africa Pearls połączy kontynenty

Teraz poinformowano oficjalnie, że 2Africa, projekt kabla podmorskiego finansowany przez Facebooka i kilka firm telekomunikacyjnych, stanie się najdłuższym systemem połączeń podmorskich, jaki kiedykolwiek został wdrożony.

Sieć społecznościowa ogłosiła, że konsorcjum firm stojących za inicjatywą zdecydowało się dodać nowy segment do struktury o nazwie 2Africa Pearls, który połączy Afrykę, Europę i Azję.

Kiedy Facebook po raz pierwszy ogłosił projekt zapowiedział, że 2Africa położy 37 tys. km kabli na dnie oceanu. Obecnie firma zapowiedziała jednak, że konsorcjum rozszerza zasięg kabla do czterech kolejnych miejsc na Seszelach, Komorach, w Angoli i południowo-wschodniej części Nigerii. Ten nowy segment zwiększy jego całkowitą długość do ponad 45 tys. km.

3 miliardy ludzi w zasięgu

Jak wyjaśnia Facebook celem inicjatywy 2Africa jest zapewnienie łączności internetowej mieszkańcom Afryki, która jest obecnie najgorzej połączonym telekomunikacyjnie kontynentem.

W ramach rozszerzenia, dodano także lokalizacje w Indiach, Pakistanie, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Katarze, Bahrajnie, Iraku, Kuwejcie oraz w Arabii Saudyjskiej.

image
Fot.: Facebook

 

W komunikacie Facebooka Kevin Salvadori, wiceprezes firmy ds. infrastruktury sieciowej powiedział, że pełna struktura będzie służyć większej liczbie ludzi niż wcześniej zakładano.

Projekt dla 3 mld użytkowników

Podczas gdy oryginalny projekt 2Africa miał zapewnić łączność 1,2 mld ludzi, to rozbudowany i przedłużony kabel ma służyć w sumie 3 mld użytkowników.

„Ostatnie 18 miesięcy uwypukliło znaczenie łączności, ponieważ miliardy ludzi na całym świecie polegają na internecie, aby pracować, uczęszczać do szkoły i pozostawać w kontakcie z ludźmi, na których im zależy. Nadal inwestujemy w kable podmorskie w Afryce i poza nią, ponieważ społeczności i przedsiębiorstwa rozkwitają, gdy istnieje szeroko dostępny internet" - podkreślił Kevin Salvadori.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected] Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

 

Komentarze

    Czytaj także