Reklama

Social media

Będzie postępowanie wobec Facebooka za przetwarzanie danych użytkowników WhatsAppa

fot.  Alexander Shatov/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. Alexander Shatov/ Unsplash/ Domena publiczna

Europejska Rada Ochrony Danych podczas posiedzenia plenarnego przyjęła pierwszą pilną decyzję wiążącą na skutek wniosku organu nadzorczego w Hamburgu, który zakazał przetwarzania danych użytkowników WhatsAppa przez Facebooka do własnych celów. Ma to związek ze zmianą warunków regulaminu i polityki prywatności wobec europejskich użytkowników WhatsApp Ireland Ltd.

Organ w swojej decyzji powołał się na art. 66 RODO, który stanowi, że „w wyjątkowych okolicznościach, jeżeli organ nadzorczy uzna, że istnieje pilna potrzeba podjęcia działań w celu ochrony praw i wolności osób, których dane dotyczą, może przyjąć środki tymczasowe, które wywołują skutki prawne na jego własnym terytorium przez okres nieprzekraczający trzech miesięcy”.

W tym przypadku Europejska Rada Ochrony Danych zdecydowała, że nie zostały spełnione warunki pozwalające wykazać istnienie naruszenia i pilnego charakteru sprawy i postanowiła, że irlandzki organ nadzorczy nie musi przyjmować ostatecznych środków przeciwko Facebookowi IE.

Jednak w stanowisku oceniła też, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Facebook przetwarza już dane użytkowników WhatsAppa jako (współ)administrator dla zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony i integralności WhatsApp IE i innych spółek Facebooka oraz poprawy produktów, które z nich pochodzą.

EROD oceniła też, że nie da się w pełni potwierdzić, że Facebook zaczął już przetwarzać dane do własnych celów komunikacji marketingowej i marketingu bezpośredniego oraz współpracy z innymi spółkami.

Konieczne dalsze postępowania

Wobec tego – zdaniem Rady – wymaga to szybkiego przeprowadzenia dalszych postępowań, by można było sprawdzić czy w praktyce spółki Facebooka przeprowadzają operacje przetwarzania danych między sobą.

Dlatego EROD zwróciła się do irlandzkiego organu nadzorczego o przeprowadzenie w pierwszej kolejności postępowania w celu ustalenia, czy takie czynności przetwarzania mają miejsce, a jeśli tak, to czy mają one właściwą podstawę prawną (zgodnie z art. 5 ust. 1 lit. a) i art. 6 ust. 1 RODO). 

W maju tego roku, niemiecki urząd ochrony danych z siedzibą w Hamburgu ocenił, że Facebook nie powinien przetwarzać danych użytkowników WhatsAppa, ponieważ jest to niezgodne z regulaminem tej aplikacji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

imageFot. Reklama

Komentarze