Reklama

Social media

Badanie: w 2022 roku europejski rynek blockchain może być wart 3,5 mld dolarów

FOT. MAICONFZ/PIXABAY
FOT. MAICONFZ/PIXABAY

Według badania przeprowadzonego przez firmę IDC, w 2022 roku europejski rynek technologii blockchain (łańcuch bloków) może osiągnąć wartość 3,5 mld dolarów. Jak twierdzą eksperci, Europa jest drugim co do wielkości rynkiem dla tej technologii po USA.

Wydatki na technologię blockchain rosną według IDC o 80,2 proc. rok do roku. Najchętniej z łańcucha bloków korzystają branże finansowa, produkcyjna i usługowa, jednakże to wciąż w Stanach Zjednoczonych inwestorzy decydują się wydawać na blockchain największe kwoty.

IDC podkreśla, że technologia łańcucha bloków służy firmom najczęściej do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa i przejrzystości świadczonych usług. Według prognoz, już w tym roku wydatki w Europie związane z wdrażaniem powiązanych z tą technologią rozwiązań mają sięgnąć 400 mln dolarów.

Według twórcy narzędzia IOVO.IO Krzysztofa Gagackiego "dynamiczny rozwój rynku blockchain nie powinien nikogo dziwić. To technologia, która wnosi zupełnie nową jakość w obszarze zapisywania i przechowywania danych. Raz zapisanej wartości nie da się zmienić lub wymazać. Wszystko za sprawą zaawansowanej kryptografii i rozproszonego po sieci użytkowników rejestru danych". Jak podkreśla Gagacki, "w branżach, w których przejrzystość, bezpieczeństwo i autentyczność informacji stanowią wysoką wartość, rozwiązania tej klasy są nie do zastąpienia".

Zdaniem starszej analityczki w IDC Carli La Croce, europejskie firmy mają coraz większą świadomość dotyczącą tego, czym jest blockchain i jak można go wykorzystać. "Europejski rynek w odróżnieniu od innych regionów jest mniej elastyczny i bardziej pofragmentowany, gdy chodzi o wielkość biznesów" - ocenia. "Niemniej, 2018 rok pozostaje rokiem technologii blockchain. Europejskie firmy wykazują rosnące zainteresowanie tą technologią, za którym podąża wzrost inwestycji" - dodaje.

Z badań firmy IDC wynika, że najwiksze zainteresowanie technologią blockchain dotyczy sektora finansowego - aż 43 proc. wydatków na wdrożenie łańcucha bloków ma pochodzić właśnie z niego. Na drugim miejscu plasuje się produkcja przemysłowa, której wkład w wydatki na blockchain ma wynosić według IDC 20 proc. 11 proc. inwestycji ma pochodzić z branży usługowej, 8 proc. zaś - z rynku infrastruktury i tyle samo z sektora publicznego.

Blockchain to wykorzystywana przez kryptowaluty technologia, która pozwala na obsługę transakcji w ramach zdecentralizowanej struktury baz danych, która może służyć do kontroli procesów przy przetwarzaniu płatności i tworzeniu zapisów księgowych. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama