Reklama

Social media

Aplikacja Nahoft remedium na ograniczanie wolności internetu w Iranie?

Fot. mostafa_meraji / Pixabay
Fot. mostafa_meraji / Pixabay

Nahoft w języku farsi znaczy „ukryty”. Aplikacja o tej właśnie nazwie trafiła w ub. tygodniu do dystrybucji na platformie Google Play z oprogramowaniem na Androida. Program służy do szyfrowania wiadomości liczących do 1 tys. znaków z pomocą algorytmu generującego z ich treści ciąg przypadkowych słów, który odczytać mogą wyłącznie użytkownicy tej aplikacji.

Nahoft to program, który służy do konwersji tekstu w szyfr. Przekształconą w ten sposób treść można przesyłać z wykorzystaniem dowolnego komunikatora internetowego - pisze serwis internetowy magazynu Wired. Aplikację stworzyła amerykańska grupa United for Iranians zajmująca się ochroną praw człowieka i wolności obywatelskich.

Wolność komunikacji w świecie ograniczeń?

Według twórców aplikacji została ona zaprojektowana tak, by odpowiadać na potrzeby użytkowników wynikające z coraz większych ograniczeń wolności słowa w internecie, do jakich dochodzi w Iranie. Aplikacja - oprócz kodowania wiadomości tekstowych - oferuje szyfrowanie komunikacji, a także możliwość osadzania wiadomości w plikach graficznych z wykorzystaniem techniki steganografii.

Iran sukcesywnie zwiększa swoją kontrolę nad internetem. W 2019 r. w listopadzie w kraju na tydzień odcięto całkowicie łączność z globalną siecią w związku z wybuchem protestów społecznych. Twórcy aplikacji Nahoft obiecują, że może ona działać skutecznie nawet w takim wypadku, lokalnie, na urządzeniu użytkownika, pozwalając na generowanie zaszyfrowanego tekstu, który następnie można przepisać i wykorzystać np. wysyłając list.

W Iranie z internetu korzysta ponad 57 mln osób z liczącej 83 mln populacji. Władze tego kraju w ostatnich latach ograniczają dostęp do sieci, budując lokalny, ocenzurowany intranet SHOMA, który pozwala rządowi na filtrowanie danych oraz blokowanie określonych usług - od mediów społecznościowych do narzędzi takich, jak np. wirtualne sieci prywatne.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama