Reklama

Social media

Fot. peternata / Pixabay

Amerykański programista przyznał się do pomocy cyberprzestępcom z Korei Północnej

Amerykański programista znany w sieci jako Blockhead przyznał się do udzielania pomocy cyberprzestępcom z Korei Północnej, których celem było nielegalne pozyskiwanie kryptowalut i obchodzenie w ten sposób sankcji finansowych nałożonych na reżim. Grozi mu do 20 lat kary pozbawienia wolności.

Ministerstwo sprawiedliwości USA poinformowało, że Virgil Griffith, który na co dzień jest rezydentem Singapuru, kontakt z jednym z północno-koreańskich cyberprzestępców podjął w 2018 roku. W 2019 roku Amerykanin odwiedził kraj i wystąpił na zorganizowanej tam konferencji poświęconej tematyce kryptowalutowej.

Przy okazji wydarzenia, Griffith miał „rekrutować” innych specjalistów ds. IT z USA i zachęcać ich do wspólnego wyjazdu do Korei Północnej oraz współpracy z reżimem Kim Dzong Una.

Według amerykańskiej administracji Griffith przekazywał cyberprzestępcom z Korei Północnej informacje na temat tego, jak mogą wykorzystywać technologię łańcucha bloków oraz same kryptowaluty do prania pieniędzy oraz omijania sankcji finansowych nakładanych przez inne państwa.

Ministerstwo podało, że wśród tematów, które amerykański programista miał poruszać z przedstawicielami północno-koreańskiego cyfrowego półświatka, znajdowały się również takie zagadnienia, jak wykorzystanie inteligentnych kontraktów opartych o łańcuch bloków w negocjacjach z USA dotyczących kwestii programu nuklearnego Korei Pn.

Kryptowaluty kluczowe w obchodzeniu sankcji

Kryptowaluty odgrywają kluczową rolę w obchodzeniu przez reżim sankcji finansowych. Nielegalne pozyskiwanie kryptoaktywów to jedno z głównych zadań, które stawiają przed sobą działający na zlecenie tego państwa cyberprzestępcy.

Korea Północna jest oskarżana o wielokrotne cyberataki na infrastrukturę służącą do obsługi transakcji kryptowalutowych, co pozwala jej na pozyskiwanie środków finansowych niezbędnych do m.in. realizacji działań prowadzonych w ramach programu nuklearnego.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama