Social media
Dostawca poczty szyfrowanej krytykowany za współpracę z policją
ProtonMail przekazał policji adres IP francuskiego aktywisty klimatycznego na wniosek szwajcarskich władz, za co spotkał się z falą krytyki.
ProtonMail, szwajcarski dostawca szyfrowanej usługi poczty elektronicznej, otrzymał od francuskiej policji prośbę o uzyskanie informacji dotyczących grupy ludzi okupujących budynki w Paryżu. Pośrednikami był Europol oraz władze Szwajcarii, pod której prawo podlega dostawca – informuje Euronews.
Protestujący sprzeciwiali się gentryfikacji, spekulacjom mieszkaniowym oraz restauracjom z wyższej półki i komunikowali się za pośrednictwem poczty szyfrowanej. Ich działania przerodziły się w lokalny konflikt.
Nakaz sądowy
Władze Szwajcarii wystosowały prawnie wiążący wniosek do ProtonMail z prośbą o ujawnienie im poufnych danych dotyczących aktywistów. Andy Yen, dyrektor generalny firmy, poinformował, że szyfrowanie end-to-end wykorzystywane w ich usłudze nie pozwala na to, by władze miały dostęp do informacji zawartych w mailach – pisze Euronews.
Okazuje się jednak, że szwajcarskie prawo nakazuje ujawnienie takich informacji w sytuacji, kiedy wydany został oficjalny nakaz sądowy.
„Jeśli ktoś łamie szwajcarskie prawo, to praworządna firma, taka ja ProtonMail, może zostać legalnie zmuszona do zarejestrowania adresu IP takiej osoby” – wyjaśnia Andy Yen.
Ostra krytyka
Ujawnienie tych informacji doprowadziło do aresztowania francuskiego aktywisty klimatycznego, co spotkało się z dużą krytyką użytkowników.
W odpowiedzi na to CEO ProtonMail tłumaczył, że nie zna tożsamości swoich klientów i wniosek sądu zmusił go do ujawnienia adresu IP – dodaje Euronews.
„Jesteśmy również głęboko zaniepokojeni tą sprawą i ubolewamy, że narzędzia prawne do zwalczania poważnych przestępstw są wykorzystywane w taki sposób” – dodał Yen.
Co ciekawe, władze coraz częściej wnioskują o ujawnianie wrażliwych danych. Tylko w 2020 roku ProtonMail otrzymał ponad 3 tys. podobnych nakazów, które musiał zrealizować.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.