Reklama

Biznes i Finanse

Zdzikot: Cyberataki ogromnym wyzwaniem dla Poczty Polskiej

Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej/ fot. CyberDefence24.pl
Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej/ fot. CyberDefence24.pl

”To ogromne wyzwanie, związane z cyberatakami, także na naszą infrastrukturę. Prowadzimy bieżące analizy, rozbudowujemy nasz zespół reagowania na incydenty. Ataków jest stosunkowo dużo, w sierpniu br. wszystkich zgłoszeń związanych z potencjalnymi atakami było blisko 350 w naszej firmie. Pozytywne jest to, że rośnie świadomość pracowników” - mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej w rozmowie z CyberDefence24.pl. 

Reklama

Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej w rozmowie z CyberDefence24.pl opowiada o planach dotyczących cyfryzacji usług pocztowych; wyzwaniach związanych z cyberatakami na infrastrukturę spółki oraz najważniejszych zasadach cyberhigieny.

"Klienci oczekują od nas coraz szerszej palety usług, w związku z tym musimy się do tego dostosować. W Poczcie Polskiej bardzo mocno postawiliśmy na inwestycje. Przygotowaliśmy strategię, którą ogłosiliśmy w lutym br., której jednym z filarów jest >>Cyfrowa Poczta<< - cyfryzacja naszych usług i udostępnienie naszym klientom szerokiej palety rozwiązań. W ramach naszego planu chcemy w ciągu 3 lat wydać 1,2 mld złotych na inwestycje. Jednymi z kluczowych wydatków są te na technologie i systemy IT" - mówi nam Tomasz Zdzikot. 

Jego zdaniem obecnie zauważalny jest trend związany z "bezdotykowym załatwianiem spraw". "Dlatego musimy - wpisując się w oczekiwania klientów i potrzeby rynku - chociażby udostępnić taki kanał komunikacji, który dla klientów jest najbardziej intuicyjny, związany np. z automatami paczkowymi, do których powinna służyć aplikacja mobilna" - ocenia prezes Poczty Polskiej. 

Poczta celem cyberataków

Zdaniem Zdzikota, wszystkie badania i analizy wskazują, że firmy kurierskie - nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - należą do czołówki najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców.

"W Polsce mieliśmy bardzo wiele kampanii (phishingowych - przyp. red.) przed którymi ostrzegamy naszych klientów, prowadzimy aktywną komunikację związaną z takimi próbami (wyłudzenia danych - red.), jest ich bardzo dużo. Z drugiej strony współpracujemy z organami ścigania, zawiadamiamy chociażby policję, która za pośrednictwem swojego biura ds. walki z cyberprzestępczością zajmuje się tego typu sprawami" - wskazuje nasz rozmówca. 

Dodaje, że "ogromnym wyzwaniem są cyberataki, także na infrastrukturę". "Prowadzimy bieżące analizy, rozbudowujemy nasz zespół reagowania na incydenty. Ataków jest stosunkowo dużo, w sierpniu br. wszystkich zgłoszeń związanych z potencjalnymi atakami było blisko 350 w naszej firmie. Pozytywne jest to, że rośnie świadomość pracowników" - podsumowuje Tomasz Zdzikot w rozmowie z CyberDefence24.pl. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama