Reklama

Armia i Służby

Zawiadomienie z MON o kwalifikacji wojskowej? Uwaga: FAKE NEWS

LITPOLUKRBRIG
Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.
Autor. LITPOLUKRBRIG (@MNBHQ)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Trwa nowa kampania, w ramach której rozsyłane są do Polaków wiadomości o rzekomej kwalifikacji wojskowej prowadzonej przez MON. Sprawcy podszywają się pod resort obrony, pisząc z fałszywego adresu mon@mon-gov(.)com. Komunikaty rozpowszechniane są za pomocą maili oraz SMS-ów. Co znajduje się w treści?

Reklama

Uzyskaliśmy treść fałszywej wiadomości. Czytamy w niej o rzekomym rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej w 2023 r. na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny, która ma potrwać do 21 lipca. Fikcyjne zawiadomienie kierowane jest do mężczyzn i kobiet, posiadających „kwalifikacje szczególnie przydatnych dla wojska" (pisownia oryginalna) lub wykształcenie na kierunkach takich jak: medycyna, weterynaria, pielęgniarstwo, psychologia, analityka medyczna i ratownictwo medyczne. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Rekrutacja ma dotyczyć służby w „Litewsko-Polsko-Ukraińskim Korpusie". Wnioskując po dodanym adresie mailowym można stwierdzić, że chodzi o LITPOLUKRBRIG, czyli Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. 

fake news zawiadomienie z MON
Treść fałszywej wiadomości e-mail.
Autor. CyberDefence24.pl

Kampania dezinformacyjna prowadzona jest zarówno poprzez wiadomości e-mail, jak i SMS. Ostrzega przed nią Wojsko Polskie. #READ articles: 1019622 | showThumbnails: true wydało specjalny alert, w którym informuje o fejkowych komunikatach dotyczących rzekomej rekrutacji do Brygady, rozsyłanych na telefony Polaków. 

LITPOLUKRBRIG również podkreśla, że to fake news:

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama