Armia i Służby

Zakłócono rosyjski botnet. Miliony zhakowanych urządzeń

Fot. Zdjęcie poglądowe/pxhere.com/CC0

Międzynarodowa operacja doprowadziła do zakłócenia infrastruktury rosyjskiego botnetu znanego jako RSOCKS. Obejmował miliony zhakowanych komputerów oraz innego rodzaju urządzeń na całym świecie.

Wyjaśnijmy, że botnet to grupa zhakowanych urządzeń mających dostęp do internetu, które są kontrolowane przez zewnętrzne podmioty bez wiedzy właściciela i wykorzystywane do wrogich celów.

W operacji wymierzonej w RSOCKS brały udział organy ścigania z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz Departament Sprawiedliwości USA (DoJ).

Botnet był obsługiwany przez rosyjskich cyberprzestępców i obejmował miliony zhakowanych urządzeń na całym świecie.

Czytaj też

„Botnet RSOCKS początkowo atakował urządzenia internetu rzeczy (IoT). (...) (z czasem – red.) rozszerzył katalog celów na dodatkowe typy urządzeń, w tym urządzenia z systemem Android i tradycyjne komputery” – wskazuje Departament Sprawiedliwości w komunikacie do sprawy.

Klienci botnetu płacili od 30 do 200 dolarów dziennie, aby kierować ruch przez zhakowane urządzenia w celu ukrycia swojej działalności. Wielu z nich prowadziło cyberataki na dużą skalę.

Ofiarą RSOCKS padło kilka dużych podmiotów, w tym uniwersytet, hotel, studio telewizyjne i producent elektroniki. DoJ nie podaje jednak ich nazw.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także