Reklama

Armia i Służby

Z iPhonem na służbę

Fot. Adrian van Leen/openphoto.net/Domena publiczna
Fot. Adrian van Leen/openphoto.net/Domena publiczna

Australijska policja otrzyma 3 tys. iPhonów ze specjalnymi aplikacjami, które ułatwiają pracę. Poza łatwiejszym dostępem do policyjnych baz danych, policjanci będą mogli np. publikować informacje o naruszeniach ruchu drogowego w czasie rzeczywistym. 

Policjanci w Zachodniej Australii zostaną wyposażeni w nowe iPhony 11. Ma to im pomóc w walce z zorganizowaną przestępczością. 60 policjantów już otrzymało smartfony, następne 3 tys. zostaną rozesłane jeszcze w grudniu. Smartfony wyposażone są w niezbędne dla policji funkcje – czytamy w oświadczeniu Minister Policji i Bezpieczeństwa Dróg Michelle Roberts. Dzięki temu każdy policjant będzie mógł skorzystać z zasobów komputerowej bazy danych natychmiast z każdego miejsca – podkreśliła. 

Specjalne aplikacje, w które będą wyposażone iPhony umożliwiają przeszukiwanie policyjnych baz danych, zbieranie dowodów, sprawdzanie tożsamości i przygotowanie natychmiastowych raportów o popełnionych przestępstwach. Urządzenia wyposażone są również w funkcje, pozwalające na natychmiastowe zaalarmowanie odpowiednich struktur w policji, podając od razu lokalizację policjanta. Roberts powiedziała, że kolejne aplikacje pozwolą na spisywanie zeznań w terenie czy publikowanie informacji o naruszeniach ruchu drogowego w czasie rzeczywistym. "Rząd dostarcza najnowsze rozwiązania cyfrowe, które pozwolą na poprawienie zdolności policji poprzez umożliwienie im szybkiego dostępu do informacji i danych wywiadowczych, kiedy pracują w terenie" - dodała.

Inicjatywa ta jest częścią inwestycji wartej 90 milionów dolarów australijskich mającej na celu transformację cyfrową sił policyjnych. Zakłada również, wprowadzenie kamer na mundurach policji, technologii automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych, usprawnienia cyfrowej infrastruktury czy poprawy łączności.

Policja obecnie wprowadza kamery instalowane na mundurach policjantów w celu usprawnienia zdobywania dowodów oraz zwiększyć bezpieczeństwo. Mają się one aktywować automatycznie, kiedy oficer sięga po broń.

Australijska policja ogłosiła również rozpoczęcie testów z Microsoftem platformy w chmurze, która ma pomóc policjantom łatwiej namierzać przestępców. Nowa platforma będzie analizować ogromne ilości informacji i stosować sztuczną inteligencją do ich porządkowania. Z informacji policyjnych wynika, że każda sprawa wymaga analizy prawie 3 terabajtów danych, co spowalnia prowadzenie spraw.

Komentarze