Reklama

Armia i Służby

Fot. Steve Barker/unsplash.com

Wzmożona aktywność w północnokoreańskiej kopalni uranu. Reżim nie odpuszcza

Wykorzystanie narzędzi wywiadu geoprzestrzennego oraz sztucznej inteligencji pozwoliło badaczom odkryć wzmożoną aktywność w północnokoreańskiej kopalni Pjongsan. Wydobywany jest w niej uran, który po odpowiedniej obróbce może być użyty w reaktorach jądrowych lub dla celów militarnych.

Od 1992 roku, czyli ostatniej wizyty przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), nikt z zewnątrz nie miał dostępu do kopalni Pjongsan. Teraz dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii badacze byli w stanie zobaczyć, w sposób całkowicie zdalny, co dzieje się na miejscu. W tym celu posłużyła im sztuczna inteligencja oraz narzędzia do wywiadu geoprzestrzennego.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że uran z Pjongsan można rafinować na uran niskowzbogacony (nadający się do reaktorów jądrowych) lub wysokowzbogacony (właściwy dla celów militarnych).

Wzmożona aktywność kopalni

Sulgiye Park w artykule „Ocena działań dotyczących przetwarzania uranu za pomocą zdjęć satelitarnych w Pjongsan w Korei Północnej” wskazała, że zespół składający się z ekspertów z Uniwersytetu Stanforda oraz firmy Orbital Insight, zajmującej się wywiadem geoprzestrzennym, wykorzystał oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji do analizy zdjęć satelitarnych Pjongsan. Specjaliści chcieli w ten sposób sprawdzić, co tam się dzieje.

Podczas prowadzonych prac zespół wykonał zdjęcia satelitarne przy użyciu specjalnego algorytmu analizującego zagospodarowanie terenu. Program był w stanie identyfikować m.in. lasy, łąki, zbiorniki wodne. Potrafił także wykrywać niestandardowe elementy, które nazwano roboczo „inne”. W przypadku kopalni Pyongsan, do tej kategorii zaliczono składowisko odpadów kopalnianych, świadczące o wzmożonej aktywności w tym regionie.

Potwierdza to chociażby systematyczna wycinka lasów. „Zmniejszenie roślinności, w tym lasów i użytków zielonych, o 20 proc. w okresie od 2017 do 2020 roku, jest równoczesne z blisko czterokrotnym przyrostem kategorii >>inne<< (składowiska odpadów kopalnianych – przyp. red.). To najprawdopodobniej wynik ekspansji kopalni” – stwierdza w artykule Sulgiye Park.

Główną zaletą wykorzystania uczenia maszynowego do obrazów satelitarnych jest wydajność. Należy jednak zachować ostrożność przy interpretacji otrzymywanych wyników, ponieważ zmiana roślinności nie zawsze może wiązać się z ekspansją kopalni.

wskazuje Sulgiye Park w artykule „Ocena działań dotyczących przetwarzania uranu za pomocą zdjęć satelitarnych w Pjongsan w Korei Północnej

Ruch w pobliskiej fabryce

Co więcej, inne zdjęcia pokazują zwiększoną aktywność w fabryce oddalonej o około 500 metrów od Pjongsan. To w niej powstają m.in. pojemniki do przechowywania uranu.

W artykule wskazano, że wydajność zakładu nie jest w pełni wykorzystywana, co świadczy o tym, że Korea Północna ma jeszcze spore pole manewru w zakresie zwiększenia produkcji uranu.

Dalsze badania

Zespół specjalistów planuje teraz skupić się na analizie częstotliwości ruchu kolejowego oraz drogowego w regionie kopalni. Może to pokazać jak często mają miejsce dostawy niezbędnych materiałów (np. pojemniki na odpady), ale też ich wywóz. Do tego celu również zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja. Zamiast człowieka, który ręcznie musiałby analizować dane, algorytm wyręczy w tym ekspertów dostarczając gotowe informacje.

Przypomnijmy, że za prezydentury Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych, Korea Północna i administracja USA prowadziły rozmowy o wstrzymaniu prac nad rozwojem potencjału nuklearnego reżimu, w zamian za złagodzenie sankcji.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Ech

    Sankcje wygrały juz jakas sprawe .?gdziekolwiek .?

    1. COCOM

      Tak. COCOM (Coordinating Committee for Multilateral Export Controls). Historia się kłania.

    2. a

      Taa aby na pewno?

Reklama