Reklama

Armia i Służby

Wyciek poufnych danych z serwerów U.S. Army

USSOCOM
Autor. USSOCOM (@USSOCOM)/Twitter

Departament Obrony USA w poniedziałek zabezpieczył serwer, z którego do sieci trafiały wewnętrzne maile Sił Zbrojnych USA. Dane były ogólnodostępne przez dwa tygodnie.

Reklama

Jak informuje TechCrunch, wyciek został zdiagnozowany poprzez wyszukiwarkę Shodan, specjalizującą się w przeszukiwaniu sieci w celu wykrycia narażonych systemów i baz danych.

Reklama

Ujawniony serwer stanowił część wewnętrznego systemu skrzynek pocztowych. Zawierał nawet trzy terabajty wewnętrznych wojskowych wiadomości mailowych. Wiele z nich dotyczyło Dowództwa Operacji Specjalnych USA (USSOCOM).

„W tym momencie możemy potwierdzić, że nikt nie włamał się do systemów informacyjnych Dowództwa Operacji Specjalnych USA" – napisał we wtorek rzecznik USSOCOM, Ken McGraw.

Reklama

Czytaj też

Wyciek poufnych danych

Serwer był hostowany na rządowej chmurze Microsoft Azure, przeznaczonej dla klientów Departamentu Obrony. Korzysta ona z serwerów, które znajdują się w pomieszczeniu oddzielonym od serwerów klientów komercyjnych.

Szkopuł w tym, że serwer pozostawał bez haseł z powodu błędnej konfiguracji. Doprowadziło to do tego, że praktycznie każdy internauta miał możliwość uzyskania dostępu do poufnych danych zawartych w skrzynce (wystarczyła znajomość adresu IP).

Według informacji podanych na portalu TechCrunch, część wojskowych maili zawierała poufne informacje na temat personelu (m.in. kwestionariusze pracowników federalnych, którzy ubiegają się o dostęp do informacji niejawnej).

Na ten moment nie wiadomo, co doprowadziło do ujawnienia tajnych danych. Wiele wskazuje na to, że wyciek był spowodowany błędem ludzkim, a trwał on od 8 lutego.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama