Reklama

Armia i Służby

SBU zatrzymało propagandystów Kremla

SBU
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała cztery osoby działające na rzecz Rosji. Zajmowały się rozpowszechnianiem dezinformacji i propagandy dotyczącej sytuacji na froncie oraz polityki Kremla. 

Reklama

Jedna z nich pracowała dla kontrolowanego przez Kreml medium propagandowego RT (Russia Today) i rozpowszechniała prokremlowską propagandę wśród odbiorców z Unii Europejskiej. Do tego celu wykorzystywała własne kanały na YouTube i Telegramie. Ich łączna liczba subskrybentów wynosiła ponad pół miliona - podaje SBU. 

Reklama

Zatrzymana osoba w swoich materiałach (postach i filmikach) wspierała inwazję Rosji na Ukrainę i usprawiedliwiała zbrodnie wojenne dokonywane przez okupantów na ludności cywilnej oraz zniszczenia infrastruktury krytycznej. 

Ponadto, wzywała państwa UE do ograniczenia pomocy dla naszego wschodniego sąsiada, posługując się dezinformacją na temat sytuacji na froncie. 

Reklama
sbu
Podpis pod wideo: "Płakaliśmy z radości kiedy przyszli Rosjanie (mieszkańcy Mariupola)".
Autor. SBU

Opisywana osoba ma pochodzić z zagranicy i współpracować ze wspólnikiem, który okazał się być obywatelem jednego z europejskich państw. To druga zatrzymana przez SBU osoba w regionie Czernihowa.

Czytaj też

Dwóch innych

Dwóch kolejnych propagandystów służby zdemaskowały w obwodzie dniepropietrowskim.

Jednym z nich jest mieszkaniec Pokrowa, który za pośrednictwem mediów społecznościowych rozpowszechniał wezwania do wsparcia okupantów. W zamian liczył na uzyskanie rosyjskiego paszportu

Druga osoba działająca na rzecz Kremla prowadziła kampanię na rzecz przejęcia władzy w Ukrainie i dyskredytowała rząd w Kijowie. 

W trakcie przeszukań miejsc zamieszkania zatrzymanych funkcjonariusze zajęli sprzęt komputerowy i telefony z dowodami prowadzenia nielegalnej działalności.

sbu
Podpis pod wideo: "NIE DO WIARY! Niemiecki dziennikarz w oswobodzonej Ukrainie".
Autor. SBU/ssu.gov.ua

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama