Armia i Służby

Kolaborant z Zaporoża wpadł w ręce SBU

sbu zaporoże
Fot. SBU/Служба безпеки України/YouTube

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zdemaskowała kolejną osobę, która współpracowała z Rosjanami na południowym froncie. To bloger z Zaporoża, przekazujący okupantom informacje o skutkach ataków rakietowych sił Putina na to miasto. 

W tym celu stworzył specjalny kanał na platformie internetowej. Wykorzystywał go do przekazywania Rosjanom materiałów wideo oraz zdjęć. Wszystko opatrzone było komentarzem i tekstowym opisem zastanej przez mężczyznę sytuacji na miejscu. 

Czytaj też

Jak podaje SBU, informacje trafiały do przedstawicieli służb specjalnych Putina, co pozwalało im ocenić skuteczność ataków i ewentualne ponowienie uderzenia. 

Ponadto, z przesłanych materiałów korzystały podmioty prokremlowskiej propagandy. Służyły do m.in. prowadzenia operacji wywrotowych w Ukrainie. 

Czytaj też

Co więcej, mężczyzna w tworzonych przez siebie treściach miał zaprzeczać udziałowi Rosji w niszczeniu infrastruktury cywilnej i krytycznej u naszego wschodniego sąsiada. 

Podczas zatrzymania SBU znalazło telefon komórkowy z dowodami działalności przestępczej i współpracy z okupantem. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także