Reklama

Armia i Służby

Wojsko USA w sieciach partnerów. Tak wzmacniają obronę

uscybercom
Autor. MCC Jon Dasbach/USCYBERCOM/www.cybercom.mil/Media

Wojsko USA przeprowadziło ponad 20 operacji w sieciach państw partnerskich w ciągu ostatnich czterech lat. Działania realizowano m.in. w Ukrainie. Efekt? Udostępniono ponad 90 próbek złośliwego oprogramowania i podniesiono poziom cyberobrony.

Reklama

Operacje, o których mowa, to „Hunt Forward”. Ich charakter jest defensywny/obronny i są prowadzone przez żołnierzy Cyber National Mission Force (CNMF), podlegających pod Dowództwo Cybernetyczne USA (USCYBERCOM).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Wykryć wroga

Działania podejmowane są na prośbę państw partnerskich i polegają na obserwacji oraz wykrywaniu wrogiej aktywności w ich sieciach. Efektem jest uzyskanie kluczowych informacji na temat np. złośliwego oprogramowania używanego przez wroga/ów, co pozwala na wdrożenie poprawek lub udoskonaleń w celu wzmocnienia cyberobrony kraju.

Jak tłumaczy USCYBERCOM, amerykańscy cyberżołnierze CNMF w trakcie operacji „Hunt Forward” siedzą „ramię w ramię z partnerami” i wspólnie starają się zidentyfikować luki w zabezpieczeniach, ślady złośliwego oprogramowania czy innych znaków na obecność wrogów w sieci „państwa-gospodarza”.

Zgromadzone informacje przekazywane są m.in. FBI, Departamentowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA oraz podmiotom prywatnym.

Czytaj też

20 operacji. 16 państw. 90 próbek

W ostatnich 4 latach (2018-2020) żołnierze Cyber National Mission Force (CNMF), podlegający pod Dowództwo Cybernetyczne USA (USCYBERCOM) przeprowadzili ponad 20 operacji „Hunt Forward” z państwami partnerskimi – podaje amerykańskie wojsko.

We wskazanym okresie przedstawiciele CNMF zostali rozmieszczeni w 16 krajach, w tym m.in. Ukrainie, Estonii czy na Litwie. W każdym przypadku podjęte działania doprowadziły do udostępnienia ponad 90 próbek złośliwego oprogramowania z przeznaczeniem do analiz dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też

Inwestycja w bezpieczeństwo

Wysłanie żołnierzy do krajów partnerskich i prowadzenie operacji jest dla Amerykanów opłacalne w tym sensie, że to inwestycja w ich własne bezpieczeństwo. Posiadając możliwość wykrywania aktywności wroga, analizy jego narzędzi, taktyki i nawyków, Stany Zjednoczone mogą lepiej zabezpieczyć swoją infrastrukturę przed zagrożeniem.

Dla potwierdzenia można przytoczyć 2020 rok - wówczas CNMF przeprowadziło 11 operacji „Hunt Forward” w 9 krajach, a zdobyte podczas działań informacje pozwoliły na skuteczniejszą obronę wyborów w tamtym czasie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama