Reklama

Armia i Służby

Ukraiński cyberprzestępca zatrzymany na granicy w Dorohusku

Fot. George Hodan/publicdomainpictures.net/CC0
Fot. George Hodan/publicdomainpictures.net/CC0

Polskie organy ścigania aresztowały obywatela Ukrainy oskarżonego o liczne cyberprzestępstwa. Jego zatrzymanie odbyło się na podstawie polecenia amerykańskiego rządu, który domaga się jego ekstradycji. 

Jaroslaw Wasinskij został aresztowany 8 października na przejściu granicznym w Dorohusku – wskazano w dokumentacji sądowej, do której miał dostęp CyberScoop.

Z zeznania świadka wynika, że 22-latka zatrzymano na wniosek władz Stanów Zjednoczonych. Mężczyzna jest oskarżony o oszustwa, uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do chronionego komputera oraz inne przestępstwa na rzecz prania brudnych pieniędzy. Amerykańska prokuratura wydała nakaz aresztowania Ukraińca 11 sierpnia br.

W tym miejscu warto przypomnieć, że USA i Polska mają podpisaną umowę dotyczącą ekstradycji. Jednak zdaniem jednego z prawników zaznajomionych ze sprawą, do których dotarł CyberScoop – zanim 22-latek trafi do Stanów Zjednoczonych możne to zająć „wieczność”.

Przed polską prokuraturą Jaroslaw Wasinskij zaprzeczył, jakoby dopuścił naruszenia jakichkolwiek przepisów prawa, wskazywanym przez stronę amerykańską. Z dokumentacji sądowej wynika, że grozi mu do 20 lat więzienia, jeśli zostanie skazany przez sąd federalny.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze