Reklama

Armia i Służby

Ukrainiec chciał przekazać Rosjanom dane o wojsku

ukraina wojsko żołnierz
Ukraiński żołnierz
Autor. Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA)/X

Mężczyzna z Odessy działał na rzecz Rosji i zbierał dane na temat ukraińskiej obrony w regionie. Sprawca próbował również zhakować telefon żony żołnierza SZU w celu przekazania wrogom istotnych informacji. 

Reklama

Komórka kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała w Odessie mężczyznę działającego na rzecz Rosji, który chciał przekazać służbom specjalnym Putina informacje dotyczące SZU.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Próba zhakowania telefonu

Sprawca próbował pozyskać dane wywiadowcze, włamując się na telefon swojej znajomej. Mąż kobiety służy w ukraińskim wojsku na froncie wschodnim a ona przyjechała do Odessy z Kramatorska w celu odwiedzenia swoich bliskich. Zdecydowała się na tymczasowy pobyt u znajomych. 

Jak podaje SBU, gdy mężczyzna dowiedział się, że jej mąż jest żołnierzem SZU, nawiązał kontakt z rosyjskimi służbami specjalnymi i czekał na instrukcje, jak zhakować telefon kobiety, aby pozyskać cenne dane

Wcześniej zatrzymany skontaktował się z administratorem jednego z prokremlowskich kanałów na Telegramie, na którym udostępniane są informacje o przemieszczających się siłach Ukrainy. Funkcjonariusze SBU zapobiegli włamaniu na urządzenie i przekazaniu danych Rosji. 

Czytaj też

Ukraińskie wojsko w Odessie

W czasie czynności funkcjonariusze otrzymali również informacje, że sprawca zbierał dane na temat rozmieszczenia systemów obronnych w Odessie. W tym celu podróżował po okolicy oraz wypytywał znajomych. Mężczyzna obecnie przebywa w areszcie. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama